Bilgi Zamanı

İş Dünyasında Kadın Erkek Eşit Olacak

İş Dünyasında Kadın Erkek Eşit Olacak
28 Şubat 2016 - 18:43 'de eklendi ve 595 kez görüntülendi.

Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen Kadının Güçlenmesi Prensipler adlı foruma, Türkiye 61 şirket ile birlikte katılım sağladı. Türkiye bu forumda ilk beş arasında yer alıyor. Kadına karşı yapılan şiddetlerin ortadan kaldırılması adına bir takım ortak hareket başlatılıyor. Peki bu durumda iş dünyasında şiddet konusu ne olacak? Kadınların şiddet görmesi engelenebilecek mi? Bu konu ile ilgili ne tür çalışmalar yürütülecek? Bu ve buna benzer herkesi ilgilendiren soruların cevabına ulaşmak ve bu konu ile ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, sizin için yayımlamış olduğumuz bu yazımızı okumanızı tavsiye etmekteyiz.

 

Birleşmiş Milletler’in Küresel İlkeler Sözleşmesi yani Global Compact ile UN Woman’ın biraraya gelmesi ile gerçekleştirilen bu Kadının Güçlenmesi Presipleri adlı bu ortak harekette, yalnızca özel sektöre ilişkin olan bir inisiyatif söz konusu olmaktadır. Türkiye’nin kadının güçlenmesi adına hızlı çözümleri olduğunu ve bu çözümler ile 61 şirketin imzası ile 56 ülke arasından 5. seçildi. Türkiye’ye ait başarı öykülerinin ortaya çıkmasından sonra Türkiye, mart ayında New York’ta gerçekleşecek olan dünya genelinin katılım sağlayacağı foruma kalabalık bir heyetle çağırıldı.

Türkiye’nin ilk 5’e girme sebebinin altında, hem hükümette hem de sivil toplum kuruşlarında uygulanmaya başlanan toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında yapılan bilinçlendirme çalışmaları bulunmaktadır. Birçok önemli firmanın bulunduğu bu forumda, kadın ya da erkek gözetmeksizin herkese eşit davranılacağına, cinsiyet eşitliğinin sağlnması konusunda liderlik gerçekleştirileceğine, hem sağlık hem güvenlik hem de eğitim alanında refah ortamın oluşturulması hakkında bazı sözler verilmiş bulunmaktadır.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER