Bilgi Zamanı

İpotek İçin Eş Onayı Şart

İpotek İçin Eş Onayı Şart
27 Şubat 2016 - 17:28 'de eklendi ve 1176 kez görüntülendi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından alınmış olan bir karara göre, hiçbir şekilde eş rızası olmadan herhangi bir işlem ile aile konutu üzerine yaptırılmış olan ipoteğin bir anlam ifade etmeyerek geçersiz olarak kabul edileceği belirtildi. Peki bu durumda ne olacak? Eş onayı alınmadan yapılan ipoteklerin hepsi geçersiz mi sayılacak? Bu ve buna benzer bir takım sorulara verilen cevapları ya da herkesi ilgilendiren bu konu ile ilgili çok daha fazla bilgiyi, sizin için hazırlamış olduğumuz bu sayfadaki haberi okuyarak öğrenebileceğinizi bilmenizi isteriz.

 

Yargıtay 2. Hukuk Diresi tarafından alınmış olan bu karar ile konutun sahibi olan eşin, ev yaşantısını herhangi bir sıkıntıya sokma durumu ile gayrimenkul üzerinde ipotek işlemini gerçekleştiremeyeceği belirtilirken, bu gayrimenkul üzerinde ipotek işleminin gerçekleşmesi sadece eşin açık rızası alınmış olursa geçerli sayılabileceği belirtiliyor. Bursa’da bu durumaörnek olacak şekilde bir durum gerçekleşti. Bankadan kredi alan ve bu krediye karşılık olarak teminat tapusu kendi üzerinde olan evini ipotek ettiren bir kişi bulunmakta olup, bu kişinin borcunu ödememesi durumunda banka icra takibi işlemlerini başlattı. Bu kişinin eşi ise ipotek edilen evin bir aile konutu olduğuna dikkat çekerek, ipoteğin kaldırılması adına bir dava açmıştır.

 

Gemlik 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Yerel mahkeme kararı ile reddedilen bu dava, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından bozularak yeni bir uygulamanın başlatılacağı haberi yapıldı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER