Bilgi Zamanı

iPhone 5 Beklentileri Ne Derece Karşıladı

iPhone 5 Beklentileri Ne Derece Karşıladı
12 Aralık 2012 - 10:57 'de eklendi ve 1018 kez görüntülendi.

iPhone 5 piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Biz de bir değerlendirme yapalım istedik. iPhone 5’in. kasa olarak ¡Phone 45’e son derece benzediğini söylemek mümkün. Dış görünüş olarak bir önceki modelle aynı hatları taşıyan yeni iPhone, uzun bir süredir ortalıkta dolaşan dedikoduları haklı çıkararak daha büyük bir ekranla kullanıcıların beğenisine sunuldu. Daha önce internete sızan, fotoğrafları da doğrulayan tasarım. Steve Jobs’un üzerinde hassasiyetle durduğu gizlilik konusunda Tim Cook’un efsanevi CEO kadar başarılı olamadığını ortaya koyuyor.

Sadece 7.6 mm kalınlığa sahip olan iPhone 5. adını dünyanın en ince akıllı telefonları arasına yazdırmayı başarıyor. 7.6 mm’lik bu kalınlık, bir önceki modele göre yüzde 18 daha ince olduğu anlamına geliyor. Ayrıca 112 gramlık ağırlığı ile de bir önceki modele göre yüzde 20 daha hafif olan iPhone 5 için, Apple mühendislerinin çok zaman  harcadığını söylemek de pek yanlış olmaz. Telefonun yüksekliği 123.8, genişliği ise 58.6 mm.

Piyasadaki birçok orta ve üst segment akıllı telefon,U inç veya daha büyük ekran boyuna sahip. Apple ise bilindiği gibi iPhone 4S’te de 3.5 inçlik ekranda ısrar ederek rakiplerine göre daha küçük, ancak çözünürlük olarak rakiplerinin çok da gerisinde kalmayan bir telefonla pazara girmeyi tercih etmişti. Ancak görünen o ki Apple. 3.5 inç ekran ısrarından iPhone 5 ile birlikte vazgeçiyor. Apple, iPhone 5’in ekranının büyüklüğünü her ne kadar U ince yükseltmiş olsa da hâlâ ekran büyüklüğü konusunda rakiplerinden daha küçük ekran kullanmakta kararlı görünüyor.

iPhone 5 in A inçlik ekranı, 1136 x 640 piksel çözünürlüğü destekliyor. Yanı iPhone 5 ekranı, rakipleri gibi HD (720p) çözünürlük sunmuyor. İnç başına düşen piksel sayısına bakılacak olursa 3.5 inçlik 960 x 640 çözünürlüklü iPhone AS ekranında olduğu gibi iPhone 5’in görüntü yoğunluğu da 326 ppi olarak ölçülüyor. Büyük ekranın yanı sıra iPhone 5’in ekran parlama sorununun önceki modellere göre daha az olacağını ve daha yüksek bir renk doygunluğu da sunacağını söyleyebiliriz. (Pcextra)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER