Bilgi Zamanı

İpek Baharat ve Kral Yolları Hakkında Kısa Bilgi

İpek Baharat ve Kral Yolları Hakkında Kısa Bilgi
26 Mart 2017 - 21:42 'de eklendi ve 6940 kez görüntülendi.

İpek yolu baharat yolu ve kral yolu nerede, ipek baharat ve kral yolları hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Bu yollar insanlık tarihinin ilk ticaret yolları olarak bilinir. Kıtaları birbirine bağlayan ve medeniyetlerin gelişmesini sağlayan ticaret bu yollar üzerinden yüzyıllarca devam etmiştir. Günümüzde önemini yitiren bu yollar bir zamanlar insanlar için çok önemliydi. Birçok savaş bu yolların denetimini ele geçirmek için yapılmıştı. Şimdi bu yollar hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Baharat yolu Hindistan ve Batı dünyasını birbirine bağlayan en önemli ticaret yollarından bir tanesidir. Buradan adından da anlaşılacağı üzere çeşitli baharatlar, yiyecekler ve bunun gibi insan yaşamını etkileyen önemde malzemelerin ticareti yapılmaktaydı. Bu yol Hindistan’dan başlayıp İstanbul’a kadar devam ediyor. Burada gemilere yüklenen baharatlar Avrupa limanlarına yollanıyordu. Bu yolda yapılan ticaret sırasında el değiştiren ürün Hindistan’dan çıkıp Avrupa’ya gelene kadar oldukça artıyordu. Hatta bir ürün Avrupa’da ilk çıktığı yerdeki fiyatından 4-5 kat daha pahalıya satılıyordu. Bu nedenle Avrupa’da baharat tüketenler sadece zamanın soylu ve zengin kişileriydi. Daha sonra yapılan coğrafi keşiflerle birlikte daha ucuz yollar bulundu ve Avrupa’nın refah seviyesi arttı.

Bir diğer yol ise İpek Yolu’dur. ipek maddesi günümüzde bile değerini koruyan önemli bir tekstil ürünüdür. Bu ürünle elbiseler dikilirdi. Bu nedenle ipeğin önemli bir yeri vardı. İpek Yolu, ipeğin üretildiği Çin’den başlar ve Bursa’ya kadar devam ederdi. Binlerce kilometrelik yoldan gelen ipekler buradan gemilerle Avrupa’ya yollanırdı. İpek maddesi de oldukça pahalı olduğu için ipekten yapılan giysileri sadece soylular giyerdi. Zamanla yeni ticaret yollarının keşfi ve yeni tekstil malzemelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte hem ipeğin hem de ipek yolunun önemi azaldı.

Son yol ise Kral Yolu’dur. Tarihin ilk ve en eski ticaret yollarından biri olan Kral Yolu Pers Kralı Darius zamanında MÖ 5. yüzyılda inşa edilmiş bir ticaret yoludur. Susa’dan Sardis’e kadar devam eden yolun toplam uzunluğu 2700 km’dir. Batıda İzmir’den başlayan bu yol Bağdat şehrine kadar devam eder ve burada Asurlular ile Yunanlılar arasındaki ticaret bu yoldan sağlanırdı. Zamanla bu uygarlıkların yok olmasıyla birlikte Kral Yolu önemini kaybetmiştir.

images

Eski Ticaret Yolları Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • sasaadssad ;

    daha kısa olamazdı

    26 Mart 2017 21:42
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER