İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır – Sabıka Kaydı Sorgulama

112

Sabıka Kaydı Sorgulama Sistemi :

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır
Sabıka Kaydı Sorgulama
Ücretsiz Sabıka Kaydı Alma

Sabıka kaydı” nda devrim yaratan bir uygulama haberini sizlerle paylaşmak istiyorum, bir çoğumuz bazı kurumlara başvururken işe girerken çok lazım olan halk arasında “sabıka kaydı” diye bilinen “sabıka kaydı” ücretsiz olarak internetten alınarak gerekli kurum veya kuruluşlara verilebilecek.

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır Sabıka Kaydı SorgulamaSürekli olarak sabıka kaydı kuyrukları oluşan ve önüne geçilemeyen bir istek olan, “sabıka kaydı” uygulaması sonunda “internet” üzerinden “ücretsiz” olarak alınabilecek.

Bu devrim yaratan uygulama hakkında detaylı bilgi..

Adalet Bakanlığı, Adli Sicil Yönetmeliği’nde yaptığı düzenleme ile birlikte artık adli sicil kayıtları internetten sorgulanabilecek. Yeni düzenleme ile gerçek kişiler, kendileriyle ilgili adli sicil ve arşiv kaydını, güvenli elektronik imza veya güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak internet üzerinden görebilecek.

Adalet Bakanlığı, Adli Sicil Yönetmeliği’nde bir takım düzenlemeler yaptı. Düzenleme ile adlî sicil bilgileri merkezî adlî sicilde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce, mahallî adlî sicillerde cumhuriyet başsavcılıklarınca, kaymakamlıklarca, yurt dışında elçilik ve konsolosluklarca verilecek.

Nereden Nasıl Alacağım

Adli sicil kaydı (sabıka kaydı) e-devlet üzerinden kendinize ait şifreyle girilerek alınacaktır. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz. E-Devlet Giriş için tıklayın.

ADLİ SİCİL PAYLAŞIM SİSTEMİ 7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERECEK

Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek kişilerin, Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’ne erişimleri, internet tarayıcıları veya internet servisleri üzerinden gerçekleştirilecek. Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nden yapılabilecek sorgulamalar, sorgulama sonucu olarak gönderilen bilgiler, kamu kurum ve kuruluşlarının erişeceği internet servisleri ve gerçek kişilerce erişilebilecek internet sayfaları, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce belirlenecek ve verilen yetkiler dışında işlem yapılması ve bilgi alınması engellenecek.

Adlî Sicil Paylaşım Sistemi veri tabanından 7 gün 24 saat hizmet verilecek. Genel Müdürlük, Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’ne erişecek kamu kurum ve kuruluşları kullanıcıları ile gerçek kişilerin kontrol edilmesi, verilen yetki çerçevesinde bilgi alınması ve gerekli bilgilerin Adlî Sicil Paylaşım Sistemi veri tabanında tutulması için her türlü tedbiri alacak. Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nden yapılan her türlü işlemin tarihi, saati, işlemi yapan birim ve kullanıcı, yapılan sorgulama bilgileri izleme bilgisi olarak tutulacak. Tutulan izleme bilgisi sorgu sonucunu da içerecek.

Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nden yararlanmak isteyen kamu kurum ve kuruluşlarının, bakanlığa yazılı olarak başvurması ve başvurularda, talep edilen bilgilerin kullanılma gerekçesinin ve yasal dayanağının belirtilmesi zorunlu olacak.

Bakanlık, Adlî Sicil Paylaşım Sistemi veri tabanında tutulan bilgileri, yönetmelikte belirlenen usul ve esaslara göre bakanlık ile kamu kurum ve kuruluşları arasında yapılacak protokol çerçevesinde paylaşıma açabilecek. Bu bilgilerin protokollerde belirtilen esaslar doğrultusunda kullanılması zorunlu olacak.

Sabıka Kaydı Nasıl Alınır Resimli Anlatım

Sabıka kaydı olarak bildiğimiz “adli sicil kaydı” belgesini adliye’ye gitmeden ve ücret ödemeden, ücretsiz, bedava almak artık mümkün. E-devlet şifresi uygulaması sayesinde internet üzerinden sabıka kaydı almak çok kolay. Hem zamanınız harcanmayacak, hem de paranız cebinizde kalacak. Sizlere adım adım internet üzerinden sabıka kaydı nasıl alınır anlatacağım.

Öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacınız var. E-devlet şifresini, size en yakın PTT’lerden 1 lira ücreti karşılığında alabilirsiniz. Size verecekleri zarf içinden çıkan şifreyle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekli. Bundan sonraki işlemleri adım adım, resimlerle açıklayacağım.

  1. Bir e-devlet şifresine sahip olduğunuzu ve turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet sistemine giriş yaptığınızı farzediyorum.
  2. Üst kısımda, arama çubuğunun hemen solunda yer alan e-hizmetler kısmına geliyoruz.
  3. Bakanlıkların sunduğu e-hizmetler listelenmiş olarak karşımıza gelmekte. Zaten alfabetik sırayla dizili olduğu için hemen karşımızda Adalet Bakanlığı’nın sunduğu e-hizmetleri göreceksiniz. Buradan “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” kısmına giriyoruz.

 

  1. Karşımıza bir uyarı yazısı geliyor. Yazıyı dikkatle okuyoruz :) Uyarıları iyice okuduktan sonra yazıyı okuduğunuzu beyan edip devam butonuna basıyoruz.

 

  1. Bu sayfada sabıka kaydını hangi sebeple aldığınızı ve bu adli sicil belgesini nereye vereceğinizi bildirmeniz gerekmekte.

 

 

  1. Bu sayfada e-sabıkanızı alabilirsiniz. Sağ üstteki butona basarak adli sicil kaydınızı kaydedebilir ya da yazdırabilirsiniz.

 

İnternetten e-devlet üzerinden online Sabıka kaydı nasıl alınır resimli anlatım sunduk.

Sabıka Kaydı Alma İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz  …

Share.

About Author

112 yorum

 1. aydında ikamet ediyorum didimde nufusumda burda izmirdende alabilirmiyim nerden nasıl alabiliirm sabıka kaydımı savcılığa gitmek şartmı sabıka kaydımı ehliyetimi b den h ye çevirmek için gerekli tşklr cevabınıza saygılar

 2. sabıkalıyım ama iş için temiz kağıdı almam gerekiyor bazı arkadşlarım temiz kağıdını iş için sabıkalılarında biyerden alabildiğini söyledi. böyle biryer gerçekten warmı , ben temiz kağıdı alabilirmiyim.? ankarada ikamet ediyorum warsa böyle bir yer nerede.?

 3. 18 yaşından küçüğüm sabıka kaydı çıkarmam lazım babamın e-devlet hesabından çıkarabiliyormuşum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bilen varsa bi yardım olsun lütfen

 4. oktay aktepe on

  kapıcı olmam için sabıka kagıtı isteniyor 2005 yılından önce ceza aldım 22 yatdim simdi sıcıl kagiti alsam cıkarmı

 5. bu kad ar yorum var ama alan yok. alan varsa yazsın. 2saattir internetteyım ulaşamadım .LEYLEYİN ÖMRÜ LAKLAKLA GEÇERMİŞ…..

 6. Sevgili internet sayfası.
  Benim de sabıka kaydımı versene.
  Benim ben. Benimkini ver sen yeter.
  Bak deminden beri bekliyom. Dünde geldim. Öyle duruyon. Ben yokmuşum kibin davranıyon. Şikayet edeceeem seniii. Sürüm sürüm süründüreceeem.

  • kardeşim nasıl alamıyosun ben aldım dur sana da bi deneyelim ver bana tc ve e devlet şifreni 5 dakkada atayım sana hemen mail olarak

 7. koray TANRIVERDİ on

  sabıka kaydımı silecek istiyorum özel iç için.ben dilsiz ve sagır oldu.ama sabıka iyi degilsiz olacak.

 8. ya kartala gitmek burdan 2 saat ta oraya mı gideceğiz şunu bilen birisi bize de vere de biz de yapak yani

 9. hacer zeytin önder on

  evet bende sabıka kaydı almam lazım adlıye bana uzak haylı çocugumda var brakamamıyorum çok iyi oldu allah razı olsun bu ve bugıbı kolaylıkları sağlıyana..

 10. Sabıka kaydı için başvurulduğunda şahsın sadece kendine verilebileceği söylenirken internetten alınabileceğini duyunca şaşırdım açıkcası.. Eşler bile birbirinin sabıkasını alamazken şimdi birbirlerinin bilgilerini bilen (ki bu bilgileri öğrenmek ve elde etmek çok basit)her insan diğerinin sabıkasını görebilecek bu çok saçma nerde gizlilik ki gizli değilse neden önce böyle bir uygulama vardı… tamamen kanuna ve genelgelere ters bir durum bu bence..

  • Gizlenmeye Gerek Duymamak Lazım on

   Kardeşim sabıkası temiz adam için hiçbir problem yok neden dert ediyorsun ki ama ben her türlü suçu işleyim ama toplum dan saklayım ki tekrar tekrar insanları dolandırayım diyorsan da orada duracaksın.

 11. kırmızı bülten den aranıyorum şirket kuracam sabıka kaydı alamıyordum şirkette başkasının üzerine kurulacak varmı 1000000 dolara tc sini satmak isteyen :D

 12. Ferruh Özgüç on

  Bu gün baktım sitede yo bulamadım.Ne zaman ve nası bulacağız olursa çok iyi olacak bir çok zaman ve zahmetten kurtulacağız.Ne zaman başlayacak?

 13. faruk özdemir on

  2004 yilinda trafik kazası yaptım ehliyetıme el konuldu aradan 8 yıl gectı sicil kaydından silinmesi icin başvuruda bulundum halla silinmedi öğrenebilirmiyim

 14. 1997 de 15yıl geçti sabıkakaydımın silinmesiiçin dilekçe yazdm 2hafta oldu cevapgelmedi kaçgünde silinir h h2

 15. ben sabıka kaydının internet üzerinden alınıp veya kontrol edilmesine karşıyım.zaten özel hayatımız yok her şey ortada ve insanın bir anlık yaptıgı yanlışı (bedelini vazlasıyla ödeyenler) ve herkes tarafından görülmesini istemem bizim halkımız bunu kötüye kullanır bence olmasın

 16. MEHMET KARAGÜR on

  İYİ GÜNLER 5 AY HAPİS CEZASI ALDIM ANCAK /HÜKMÜN ÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI/ KARARI VERİLDİ.SABIKA KAYDI ALIRKEN SİCİLDE GÖRÜNÜRMÜ? AYRICA,BU KARARDA ADLİ SİCİL KAYDI(VARDIR,YOKTUR)DIŞINDA,ARŞİVDE ADLİ SİCİL KAYDI İBARESİNDE GÖRÜNÜRMÜ TEŞEKKÜR EDERİM.

  • ARKADAŞLAR ERTELENMİŞ CEZALAR ALDIĞINIZ ADLİ SİCİL KAYDINIZDA GÖRÜNMEZ RAHAT OLUN SADECE HAKKINIZDA BİR BAŞKA SORUŞTURMA YENİDEN AÇILIRSA ANCA HAKİM VEYA YETKİLİ KİŞİLER GÖRÜR ARKADAŞLAR SORULARINIZI Cenkerzokora@mynet.com adresine göndere bilirsiniz

 17. simay bastedo on

  iş yerim için internetten sabıka kaydı almak istiyorum. nasıl alacağım konusunda yardım ederseniz çok sevinirim.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz