Bilgi Zamanı

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır – Sabıka Kaydı Sorgulama

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır – Sabıka Kaydı Sorgulama
26 Haziran 2017 - 10:51 'de eklendi ve 26474 kez görüntülendi.

Sabıka Kaydı Sorgulama Sistemi :

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır
Sabıka Kaydı Sorgulama
Ücretsiz Sabıka Kaydı Alma

Sabıka kaydı” nda devrim yaratan bir uygulama haberini sizlerle paylaşmak istiyorum, bir çoğumuz bazı kurumlara başvururken işe girerken çok lazım olan halk arasında “sabıka kaydı” diye bilinen “sabıka kaydı” ücretsiz olarak internetten alınarak gerekli kurum veya kuruluşlara verilebilecek.

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır Sabıka Kaydı SorgulamaSürekli olarak sabıka kaydı kuyrukları oluşan ve önüne geçilemeyen bir istek olan, “sabıka kaydı” uygulaması sonunda “internet” üzerinden “ücretsiz” olarak alınabilecek.

Bu devrim yaratan uygulama hakkında detaylı bilgi..

Adalet Bakanlığı, Adli Sicil Yönetmeliği’nde yaptığı düzenleme ile birlikte artık adli sicil kayıtları internetten sorgulanabilecek. Yeni düzenleme ile gerçek kişiler, kendileriyle ilgili adli sicil ve arşiv kaydını, güvenli elektronik imza veya güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak internet üzerinden görebilecek.

Adalet Bakanlığı, Adli Sicil Yönetmeliği’nde bir takım düzenlemeler yaptı. Düzenleme ile adlî sicil bilgileri merkezî adlî sicilde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce, mahallî adlî sicillerde cumhuriyet başsavcılıklarınca, kaymakamlıklarca, yurt dışında elçilik ve konsolosluklarca verilecek.

Nereden Nasıl Alacağım

Adli sicil kaydı (sabıka kaydı) e-devlet üzerinden kendinize ait şifreyle girilerek alınacaktır. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT’den alabilirsiniz. E-Devlet Giriş için tıklayın.

ADLİ SİCİL PAYLAŞIM SİSTEMİ 7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERECEK

Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek kişilerin, Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’ne erişimleri, internet tarayıcıları veya internet servisleri üzerinden gerçekleştirilecek. Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nden yapılabilecek sorgulamalar, sorgulama sonucu olarak gönderilen bilgiler, kamu kurum ve kuruluşlarının erişeceği internet servisleri ve gerçek kişilerce erişilebilecek internet sayfaları, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce belirlenecek ve verilen yetkiler dışında işlem yapılması ve bilgi alınması engellenecek.

Adlî Sicil Paylaşım Sistemi veri tabanından 7 gün 24 saat hizmet verilecek. Genel Müdürlük, Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’ne erişecek kamu kurum ve kuruluşları kullanıcıları ile gerçek kişilerin kontrol edilmesi, verilen yetki çerçevesinde bilgi alınması ve gerekli bilgilerin Adlî Sicil Paylaşım Sistemi veri tabanında tutulması için her türlü tedbiri alacak. Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nden yapılan her türlü işlemin tarihi, saati, işlemi yapan birim ve kullanıcı, yapılan sorgulama bilgileri izleme bilgisi olarak tutulacak. Tutulan izleme bilgisi sorgu sonucunu da içerecek.

Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nden yararlanmak isteyen kamu kurum ve kuruluşlarının, bakanlığa yazılı olarak başvurması ve başvurularda, talep edilen bilgilerin kullanılma gerekçesinin ve yasal dayanağının belirtilmesi zorunlu olacak.

Bakanlık, Adlî Sicil Paylaşım Sistemi veri tabanında tutulan bilgileri, yönetmelikte belirlenen usul ve esaslara göre bakanlık ile kamu kurum ve kuruluşları arasında yapılacak protokol çerçevesinde paylaşıma açabilecek. Bu bilgilerin protokollerde belirtilen esaslar doğrultusunda kullanılması zorunlu olacak.

Sabıka Kaydı Nasıl Alınır Resimli Anlatım

Sabıka kaydı olarak bildiğimiz “adli sicil kaydı” belgesini adliye’ye gitmeden ve ücret ödemeden, ücretsiz, bedava almak artık mümkün. E-devlet şifresi uygulaması sayesinde internet üzerinden sabıka kaydı almak çok kolay. Hem zamanınız harcanmayacak, hem de paranız cebinizde kalacak. Sizlere adım adım internet üzerinden sabıka kaydı nasıl alınır anlatacağım.

Öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacınız var. E-devlet şifresini, size en yakın PTT’lerden 1 lira ücreti karşılığında alabilirsiniz. Size verecekleri zarf içinden çıkan şifreyle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekli. Bundan sonraki işlemleri adım adım, resimlerle açıklayacağım.

  1. Bir e-devlet şifresine sahip olduğunuzu ve turkiye.gov.tr üzerinden e-devlet sistemine giriş yaptığınızı farzediyorum.
  2. Üst kısımda, arama çubuğunun hemen solunda yer alan e-hizmetler kısmına geliyoruz.
  3. Bakanlıkların sunduğu e-hizmetler listelenmiş olarak karşımıza gelmekte. Zaten alfabetik sırayla dizili olduğu için hemen karşımızda Adalet Bakanlığı’nın sunduğu e-hizmetleri göreceksiniz. Buradan “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” kısmına giriyoruz.

 

  1. Karşımıza bir uyarı yazısı geliyor. Yazıyı dikkatle okuyoruz :) Uyarıları iyice okuduktan sonra yazıyı okuduğunuzu beyan edip devam butonuna basıyoruz.

 

  1. Bu sayfada sabıka kaydını hangi sebeple aldığınızı ve bu adli sicil belgesini nereye vereceğinizi bildirmeniz gerekmekte.

 

 

  1. Bu sayfada e-sabıkanızı alabilirsiniz. Sağ üstteki butona basarak adli sicil kaydınızı kaydedebilir ya da yazdırabilirsiniz.

 

İnternetten e-devlet üzerinden online Sabıka kaydı nasıl alınır resimli anlatım sunduk.

Sabıka Kaydı Alma İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz  …

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 112 Yorum )

 • sefa ;

  aydında ikamet ediyorum didimde nufusumda burda izmirdende alabilirmiyim nerden nasıl alabiliirm sabıka kaydımı savcılığa gitmek şartmı sabıka kaydımı ehliyetimi b den h ye çevirmek için gerekli tşklr cevabınıza saygılar

  12 Ekim 2014 09:54
 • murattt ;

  sabıkalıyım ama iş için temiz kağıdı almam gerekiyor bazı arkadşlarım temiz kağıdını iş için sabıkalılarında biyerden alabildiğini söyledi. böyle biryer gerçekten warmı , ben temiz kağıdı alabilirmiyim.? ankarada ikamet ediyorum warsa böyle bir yer nerede.?

  09 Ocak 2014 13:40
 • murat ;

  18 yaşından küçüğüm sabıka kaydı çıkarmam lazım babamın e-devlet hesabından çıkarabiliyormuşum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bilen varsa bi yardım olsun lütfen

  04 Kasım 2013 21:25
 • oktay aktepe ;

  kapıcı olmam için sabıka kagıtı isteniyor 2005 yılından önce ceza aldım 22 yatdim simdi sıcıl kagiti alsam cıkarmı

  09 Ekim 2013 22:35
 • şükrü ;

  ben babamın e devletinden sabuka kaydıalabilirmişim nasıl alacam

  26 Eylül 2013 11:44
 • kadir önal ;

  adli sicil kaydimin sorulmasi

  25 Haziran 2013 17:19
 • mehmet tufan balta ;

  e devletten tıla öğren her şeyini

  24 Haziran 2013 20:32
 • ata tufan balta ;

  süper ya alın e devletten arkadaşlar

  24 Haziran 2013 20:31
 • metin koç ;

  sabıka kaydı almak istiyorum

  17 Haziran 2013 15:21
 • şamil ;

  bu kad ar yorum var ama alan yok. alan varsa yazsın. 2saattir internetteyım ulaşamadım .LEYLEYİN ÖMRÜ LAKLAKLA GEÇERMİŞ…..

  14 Haziran 2013 17:22
 • hakan ;

  ben 15 yaşındayım we sabıka kaydı olrmu onun yanında kaç senede temizlenir

  04 Haziran 2013 16:42
 • zeki soysal ;

  k 3 yetki belgesi için

  31 Mayıs 2013 14:16
 • merve can ;

  ehliyet için acil sabıka kaydımı almam lazım..cevap ulaşırsa çok sevinirim…

  27 Mayıs 2013 17:16
 • Mahmur ;

  Sevgili internet sayfası.
  Benim de sabıka kaydımı versene.
  Benim ben. Benimkini ver sen yeter.
  Bak deminden beri bekliyom. Dünde geldim. Öyle duruyon. Ben yokmuşum kibin davranıyon. Şikayet edeceeem seniii. Sürüm sürüm süründüreceeem.

  25 Mayıs 2013 18:31
 • mehmet ;

  sabıka kaydını internete nasıl ala bilirim

  21 Mayıs 2013 15:46
  • serdar ;

   kardeşim nasıl alamıyosun ben aldım dur sana da bi deneyelim ver bana tc ve e devlet şifreni 5 dakkada atayım sana hemen mail olarak

   17 Haziran 2013 00:23
 • DİLEK ÇELEBİ ;

  sabıka kaydını internetten ne zaman alabileceğim sistem başladımı nasıl alacağim teşekk.

  16 Mayıs 2013 11:39
 • umit ;

  Dalgamı geçiyorsunuz hani sabıka kaydını alabilirdim

  10 Mayıs 2013 03:48
 • umit ;

  Sabuka sicil kaydı öğrenme

  10 Mayıs 2013 03:33
 • mesut yigit ;

  sicil kaydını almam gereken sitenin ismini yazarmısınız

  06 Mayıs 2013 13:54
 • koray TANRIVERDİ ;

  sabıka kaydımı silecek istiyorum özel iç için.ben dilsiz ve sagır oldu.ama sabıka iyi degilsiz olacak.

  04 Mayıs 2013 17:08
 • dincel ertekin ;

  internetten sabıka kagıtı nasıl alabilirim yardımcı olun

  30 Nisan 2013 16:39
  • reşit ;

   sabıka kaydı nasıl alabilirim

   02 Mayıs 2013 14:47
 • EMİNE İZGİ ;

  sabıka kaydıgımı net üzeri nasıl alabilirim

  30 Nisan 2013 08:23
 • vahit ;

  ya kartala gitmek burdan 2 saat ta oraya mı gideceğiz şunu bilen birisi bize de vere de biz de yapak yani

  29 Nisan 2013 07:58
 • ibrahim şatırr ;

  adalae bakanlığı adli sicil kaydını istiyorum

  27 Nisan 2013 13:48
  • ibrahim şatırr ;

   adli sicil kaydımı istiyorum

   27 Nisan 2013 13:50
   • bülent ;

    yok sana sabıka kaydı felan

    02 Mayıs 2013 14:40
    • Ganalı Musa ;

     Sana da yok!

     20 Mayıs 2013 13:46
 • osmankavak ;

  cevap gelmedi soruma

  26 Nisan 2013 14:42
 • osmankavak ;

  sabıka kaydını nasıl alabilirim

  26 Nisan 2013 14:32
 • hacer zeytin önder ;

  evet bende sabıka kaydı almam lazım adlıye bana uzak haylı çocugumda var brakamamıyorum çok iyi oldu allah razı olsun bu ve bugıbı kolaylıkları sağlıyana..

  25 Nisan 2013 15:43
 • DÜNYAA ;

  Sabıka kaydı için başvurulduğunda şahsın sadece kendine verilebileceği söylenirken internetten alınabileceğini duyunca şaşırdım açıkcası.. Eşler bile birbirinin sabıkasını alamazken şimdi birbirlerinin bilgilerini bilen (ki bu bilgileri öğrenmek ve elde etmek çok basit)her insan diğerinin sabıkasını görebilecek bu çok saçma nerde gizlilik ki gizli değilse neden önce böyle bir uygulama vardı… tamamen kanuna ve genelgelere ters bir durum bu bence..

  24 Nisan 2013 13:31
  • Gizlenmeye Gerek Duymamak Lazım ;

   Kardeşim sabıkası temiz adam için hiçbir problem yok neden dert ediyorsun ki ama ben her türlü suçu işleyim ama toplum dan saklayım ki tekrar tekrar insanları dolandırayım diyorsan da orada duracaksın.

   17 Mayıs 2013 17:02
 • gülay ;

  sabıka kaydımı nasıl öğrenebilirim.

  23 Nisan 2013 22:06
  • Nadis KARAHAN ;

   sigortalı işe gireçeğim iş yerine verilmek üzere

   29 Nisan 2013 10:33
 • ahmet ;

  sabıka kaydı öğrenme

  23 Nisan 2013 03:59
 • hakan ;

  sabıkaydı nasıl alınır

  22 Nisan 2013 17:06
 • metın avcılar ;

  sabıka kaydım yok

  22 Nisan 2013 15:13
 • ramazan sahna ;

  sabika kaydi istiyom

  22 Nisan 2013 13:30
 • zero ;

  sabıka kaydı nasıl alırım interneten

  22 Nisan 2013 13:09
 • dermando ;

  kırmızı bülten den aranıyorum şirket kuracam sabıka kaydı alamıyordum şirkette başkasının üzerine kurulacak varmı 1000000 dolara tc sini satmak isteyen :D

  22 Nisan 2013 11:55
  • mikail ;

   var benim adıma açabilirsiniz

   22 Nisan 2013 13:46
  • gggg ;

   canlıyı görim hemen verim

   24 Nisan 2013 13:28
  • barış ;

   var ulaş bana istersersen

   25 Nisan 2013 11:58
  • NESRİN ;

   canlıyı göster ben bütün bilgilerimi gönderim sanaaaa

   29 Nisan 2013 19:47
  • asasas ;

   canlı olursa ara hemen satayım

   06 Mayıs 2013 22:13
 • Ferruh Özgüç ;

  Bu gün baktım sitede yo bulamadım.Ne zaman ve nası bulacağız olursa çok iyi olacak bir çok zaman ve zahmetten kurtulacağız.Ne zaman başlayacak?

  22 Nisan 2013 11:44
 • bekir karakaya ;

  sabıka kaydım varmı

  22 Nisan 2013 11:42
 • hacı ;

  sigorta içi sabıka kaydı

  22 Nisan 2013 09:47
 • Cem bılge ;

  Ya. Internetten. Alınacak. Artık. Dıyolar. Arkadas. Bole. Sacmalık. Olamaz. Nerden. Alacaz ya

  21 Nisan 2013 19:40
 • evren ;

  zaten benim cinayetten sabıkam var benim için önemli değil bu uygulama

  21 Nisan 2013 18:27
 • hakani hazar ;

  sabıka kaydı istiyorum

  13 Nisan 2013 22:22
 • faruk özdemir ;

  2004 yilinda trafik kazası yaptım ehliyetıme el konuldu aradan 8 yıl gectı sicil kaydından silinmesi icin başvuruda bulundum halla silinmedi öğrenebilirmiyim

  08 Mart 2013 08:12
 • ranazan ;

  iş icin alacam

  21 Şubat 2013 18:41
 • memet ;

  ben askerim adli sicil kaydın da firar olup olmadıgımı örenebilirmiyim acaba

  04 Şubat 2013 00:37
 • yüksel ;

  sabıka kaydımın olup olmadığı bilgisi

  29 Ocak 2013 18:34
 • gökhan balkaya ;

  intrnet üzerinden öğrene bilirsiniz dendi de
  ama nasl?

  07 Ocak 2013 01:12
 • mehmetköse ;

  sicil kaydım silinmişmidir 2haftaönce dilekçe gönderdim

  27 Aralık 2012 23:04
 • mehmetköse ;

  1997 de 15yıl geçti sabıkakaydımın silinmesiiçin dilekçe yazdm 2hafta oldu cevapgelmedi kaçgünde silinir h h2

  27 Aralık 2012 22:03
 • gümüş ;

  sabıka kaydı almak istiyorum

  25 Aralık 2012 10:51
 • ali ;

  ben sabıka kaydının internet üzerinden alınıp veya kontrol edilmesine karşıyım.zaten özel hayatımız yok her şey ortada ve insanın bir anlık yaptıgı yanlışı (bedelini vazlasıyla ödeyenler) ve herkes tarafından görülmesini istemem bizim halkımız bunu kötüye kullanır bence olmasın

  24 Aralık 2012 22:55
 • özcan kayadibi ;

  sabıka kaydım varmı

  28 Kasım 2012 17:25
 • hüseyin yılmaz ;

  sabıka kaydıma bakmak istiyorum

  28 Kasım 2012 16:32
 • mehmet çiçek ;

  sabıka kaydı sorgulama

  25 Kasım 2012 15:50
 • MEHMET KARAGÜR ;

  İYİ GÜNLER 5 AY HAPİS CEZASI ALDIM ANCAK /HÜKMÜN ÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI/ KARARI VERİLDİ.SABIKA KAYDI ALIRKEN SİCİLDE GÖRÜNÜRMÜ? AYRICA,BU KARARDA ADLİ SİCİL KAYDI(VARDIR,YOKTUR)DIŞINDA,ARŞİVDE ADLİ SİCİL KAYDI İBARESİNDE GÖRÜNÜRMÜ TEŞEKKÜR EDERİM.

  16 Kasım 2012 12:29
  • şıp cewap ;

   ARKADAŞLAR ERTELENMİŞ CEZALAR ALDIĞINIZ ADLİ SİCİL KAYDINIZDA GÖRÜNMEZ RAHAT OLUN SADECE HAKKINIZDA BİR BAŞKA SORUŞTURMA YENİDEN AÇILIRSA ANCA HAKİM VEYA YETKİLİ KİŞİLER GÖRÜR ARKADAŞLAR SORULARINIZI Cenkerzokora@mynet.com adresine göndere bilirsiniz

   25 Aralık 2012 21:47
 • tanju kocaoglu ;

  işiçin sabıka kaydı alacam

  06 Kasım 2012 21:56
 • simay bastedo ;

  iş yerim için internetten sabıka kaydı almak istiyorum. nasıl alacağım konusunda yardım ederseniz çok sevinirim.

  06 Kasım 2012 13:23
 • sonerşengün ;

  İşim için sabıka kaydımı istiyorum

  03 Kasım 2012 16:21
  • hamitarca ;

   işım içinsabıka kayıdıistiyorum

   24 Aralık 2012 14:13
 • sonerşengün ;

  İşe girmek için Sabıka Kaydımı İstiyorum.

  03 Kasım 2012 16:20
  • sonerşengün ;

   iş için sabıka kaydı istiyorum

   04 Kasım 2012 06:54
 • sonerşengün ;

  sabıka kaydı istiyorum

  03 Kasım 2012 15:42
 • reşat topaloğlu. ;

  sabıka kaydı alırken.. eski sabıka çıkıyormu..

  25 Ekim 2012 12:13
 • Ahmet Hüseyin Karasu ;

  A

  18 Ekim 2012 16:48
 • mehmet ;

  ben sabıka sicil kaydı isdiyom

  06 Ekim 2012 17:21
 • Onur ;

  Suçum olmadığı halde sicilim bozuldu napabilirim temizlemek için

  03 Ekim 2012 12:43
  • nazan aydın ;

   bi kilo çamasır suyu al domestosta olabilir dök bozulan yere temizlenir :D

   18 Ekim 2012 17:14
   • şıp cewap ;

    çok espirilisin!! Standap yapta harcanma bari cahil insan

    25 Aralık 2012 21:36
 • leyla ;

  sabıka kaydı almam gerekiyo ama internet üzerinden nasıl alınıyo bilmiyorum?

  27 Eylül 2012 16:28
  • ESMA KENCA ;

   ADLİ SİCİL KAYDI ALMAK İSTİYORUM

   04 Ekim 2012 13:33
   • aydın ;

    sabika kaydı mı istiyorum

    29 Nisan 2013 19:57
  • şıp cewap ;

   ARKADAŞLAR ŞUAN ADALET BAKANLIĞI ALTYAPISINI HAZIRLIYOR MART VEYA NİSAN AYINDAN İTİBAREN İNTERNETTEN ADLİ SİCİL KAYDINIZI ALABİLECEKSİNİZ, AMA ŞUAN ARAMAYIN İNTERNETTEN ADLİ SİCİL KAYDI YOK

   25 Aralık 2012 21:40
 • ali açıkgöz ;

  sabıka yüzünden işe giremiyorum ne yapmam lazım

  24 Eylül 2012 17:30
 • mesut ;

  internetden sabıka kaydı nasılalabilirim

  08 Eylül 2012 11:16
 • mesut ;

  sabıka kaydı alabirmiyim

  08 Eylül 2012 11:13
  • ahmet özkan ;

   internetten sabıka kaydı almak için ne yapmalıyım

   17 Eylül 2012 08:53
 • murat karadiz ;

  antalya il özel idaresine verilmek üzere

  03 Eylül 2012 22:29
 • tuba ;

  sabıka kaydı alamıyorum net den?

  28 Ağustos 2012 14:23
 • erkanaslan ;

  ilgilernizden dolayı teşekür ederim

  27 Ağustos 2012 15:32
 • sadin keskin ;

  sabıka kaydımı öğrenmek istiyorum

  26 Temmuz 2012 01:11
  • mustafa ;

   hangi suclara afcıkartıldı

   16 Ağustos 2012 02:31
  • ferdi nehir ;

   sabıkalarımı ögrenmek istiyorum

   21 Eylül 2012 15:19
 • ecem büyüketi ;

  sabıka kaydımı öğrenmek istiyorum

  19 Temmuz 2012 15:41
 • harun çakır ;

  sabıka kaydımı istiyorum özel iç için

  18 Temmuz 2012 12:21
 • muhammed uçak ;

  sabıka kaydımı öğrenmek istiyorum

  16 Temmuz 2012 21:56
  • ömer ;

   nasıl

   17 Temmuz 2012 21:41
 • metin teke ;

  SİCİL KAYDIMI İNT ÜZERİNDEN NASIL GÖREBİLİRİM

  16 Temmuz 2012 13:30
 • sinan ;

  internetten sabıka kaydı alabilir miyim?

  11 Temmuz 2012 17:11
  • ibrahim manga ;

   sabıka kaydını nasıl ala bilirim

   13 Temmuz 2012 11:25
 • bülent aydın ;

  sabıka kaydımı öyrenebilirmiyim?

  10 Temmuz 2012 11:34
 • mehmet ;

  merhaba ben yurt dısındayım sabıka kaydını int nasıl alabilirim.

  08 Temmuz 2012 10:45
 • yunus ;

  sıcıl kaydını nasıl alabılırım burdan ben yardımcı olursanız sevınırım

  06 Temmuz 2012 13:19
 • remzi inan ;

  sabıka kaydımı öğrenmek istiyorum

  21 Haziran 2012 16:20
 • yunus ;

  internetten sabıka kaydı nasıl alabiliriz. İş yerinden izin alamıyoruz..,

  21 Haziran 2012 14:57
 • ilyas ;

  ben şimdi sabıka kaydı almak istiyorum nasıl alacağım

  20 Haziran 2012 16:57
  • adliye ;

   adliyeden :)))

   21 Haziran 2012 11:16
   • muhittin temiz ;

    internetden sabıka kaydı nasılalabilirim

    13 Ekim 2012 19:58
  • öner ;

   adli sicil kaydı nasıl alınır

   22 Eylül 2012 20:02
   • ibrahim şatırr ;

    adalae bakanlığı adli sicil kaydını istiyorum

    27 Nisan 2013 13:47
  • Nadis KARAHAN ;

   sigortalı işe giriş yapmak için

   29 Nisan 2013 10:30