Bilgi Zamanı

İnsan haklarının korunması için kurulan uluslararası kuruluşlar

İnsan haklarının korunması için kurulan uluslararası kuruluşlar
08 Mayıs 2014 - 21:40 'de eklendi ve 1111 kez görüntülendi.

İnsan hakları nelerdir insan haklarını korumanın önemi hakkında yazı paylaşıyoruz.

İnsan hakları kişilerin devredilmez vazgeçilmez ve evrensel olduğu yani her zaman her yerde geçerli olan haklarıdır. İnsan hakları sayesinde insanlar yaşamlarını garantiye alarak daha kaliteli bir ömür geçirir toplumların hakları korunmuş olur. Devlet insanların hayatlarına müdahale edemez. Böylece insanlar iyi bir şekilde yaşar.

Ancak bazı durumlarda insanların haklarının korunamadığı ya da insan haklarının korunmasında tek başına mücadelenin yeterli olmadığı görülmüş, bunun sonucunda insan haklarının devletlere karşı korunmasında daha fazla etkili olması açısından bazı uluslararası örgütler kurulmuştur. Bu sayede insan hakları daha iyi bir şekilde uluslararası alanda korunmuştur. Ayrıca insan haklarının gelişmediği devletlere de baskı yapılarak bu hakların herkes tarafından kullanılması sağlanmıştır.

İnsan haklarının korunması amacıyla kurulan ilk örgütlerden biri Birleşmiş Milletler’dir. Dünya’da her devletin üyesi olduğu Birleşmiş Milletler ülkelerde insan haklarının ihlallerini önlemek ve insan haklarının gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Neredeyse bütün devletler Birleşmiş Milletler’in ana anlaşmalarından biri olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni imzalayarak kendi anayasalarında da uygulamaya koymuştur. Bununla birlikte insan haklarının korunması amacıyla diğer bölgesel örgütler de çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Günümüzde insan haklarıyla ilgili çalışmalar yapan en önemli örgüt ise Avrupa Birliği’dir. Avrupa Birliği ile koordineli çalışan Avrupa Konseyi ise yine insan haklarının gelişimi için dünya çapında çalışmalar yapmakta ve insan hakkı ihlallerini cezalandırarak insan haklarını korumaktadır.

bm2

İnsan Haklarını Korumak Amacıyla Kurulan Kuruluşlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER