Bilgi Zamanı

İnsan Haklarının Gelişimi

İnsan Haklarının Gelişimi
25 Aralık 2013 - 11:00 'de eklendi ve 1188 kez görüntülendi.

İnsan hakları nelerdir? insan haklarının gelişimi, insan hakları hakkında bilgi. İnsan hakların hakkında kısa yazı örneği.

Tüm insanlara doğuştan verilmiş dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet, yaş ayrımı yapılmaksızın herkesin eşit bir şekilde sahip olduğu evrensel haklara insan hakları denir. İnsan hakları, insanların devletler ve diğer büyük güçler tarafından sömürülmesini, hor kullanılmasını ve ezilmesini önleyen, insanların yaşamını güvence altına alan haklardır.

İnsan hakları ilk kez İngiltere’de ortaya çıkmış, ancak tam manasıyla 1800’lü yıllarda ABD’de uygulanmaya başlanmıştır. Kıta Avrupasında 1789 yılında Fransız İhtilali’nin meydana gelmesiyle birlikte insan hakkı kavramı bu coğrafyada da yayılmış, kısa sürede bütün ülkeleri ve kıtaları etkilemiştir.

10 Aralık 1948 tarihinde imzalanan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde bütün devletler insan haklarını kabul etmiş, bütün halkların din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin eşit olduğunu onaylamıştır. Bu bildiri 30 maddeden oluşur ve insanların hak, sorumluluk ve özgürlüklerini tek bir belgede toplar. Böylece devletler insan haklarını korumayı ve yüceltmeyi taahhüt etmiştir.

akil_insanlar_609-jpg20130403134639

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER