Bilgi Zamanı

IMEI No Sorgulama

IMEI No Sorgulama
10 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 1237 kez görüntülendi.

imei numarası sorgulama, imei sorgulamak için ne yapılır? imei nedir? imei no bulmak için yapılması gerekenler neler? IMEI numarası sorgulamak sanılıdığı kadar zor bir şey değil. Aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra siz de kolaylıkla IMEI numaranızı sorgulayabilirsiniz.

IMEI (International Mobile Equipmant Identity) numarası uluslararası taşınabilir cihaz kodudur. Yani sizin telefonunuzun kimlik bilgisidir. İnsanlar doğduğunda bilgileri nasıl kayıt altına alınıyorsa cep telefonları da üretildikleri zaman bir numara ile kayıt altına alınıyor. Her telefonun IMEI numarası tektir. Başka bir numara başka bir telefona verilemez. Bu numarada telefonun markası, modeli, üretim tarihi, seri numarası gibi telefonunuzu tanımlayan bütün özellikler bulunuyor. Bu numara sayesinde telefonununuzun kaçak olup olmadığını, nerede üretilip ne zaman pazara sürüldüğünü, telefonunuzun sahte olup olmadığını anlamanız mümkün. Bunu anlamak için telefonunuzu alırken size verilen IMEI numarasını sorgulatmanız gerekiyor.

IMEI Sorgulamak için önce bu numarayı öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için önce telefonunuzun numara çevirme ekranını açın. Ardından *#06# yi tuşlayın. Karşınıza 15 haneli bir numara gelecektir. İşte bu numara telefonunuza ait IMEI kodudur. IMEI kodunuzu Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun mobil cihaz kayıt sisteminden sorgulatabilirsiniz. Bunun için www.mcks.gov.tr adresine girip buradan öğrendiğiniz IMEI numarasını sorgulayarak telefonunuzun orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. İşte IMEI no sorgulamak bu kadar basit.

imei

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER