Bilgi Zamanı

İlk Türk Devleti Kimdir

İlk Türk Devleti Kimdir
01 Şubat 2015 - 9:01 'de eklendi ve 446 kez görüntülendi.

İlk Türk devleti hangisidir konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Tarih sahnesinde kurulan ilk Türk devleti Asya Hun Devleti olarak bilinmektedir. Asya Hun Devleti’nin kuruluş tarihi kesin olarak bilinememektedir. Asya Hun Devleti’nin bilinen ilk hükümdarı Teoman’dır. Teoman’ın hükümdarlığının ardından ise tahta Teoman’ın oğlu Mete Han geçmiştir.

Mete Han, askeri konularda, savaş taktiklerinde ve askeri gücü konusunda resmen çığır açmıştır ve bu özellikleri ile bir çok bölgeyi almıştır. Mete Han, askeri orduyu eğitimli ve savaşa sürekli hazır olan uzman askerlerden oluşturmuştur. Mete Han bu özelliği sayesinde stratejik konumu olan bölgeleri rahatlıkla ele geçirmiştir.

Mete Han, önemli çalışmaları sayesinde Asya Hun Devleti’ni en geniş sınırlara ulaştırmıştır. Mete Han sayesinde Çinliler, Türk akınlarından kurtulabilmek için Çin Seddi’ni yapmışlardır.

Ayrıca Asya Hun Devleti, Çin entrikaları sonucunda Doğu ve Batı olarak yönetilmiştir. Zaman geçtiğinde ise Çinliler tarafından tamamen bu devlet silinmiştir.

İlk Türk Devleti Hakkında Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER