Bilgi Zamanı

İlahiyatçıdan Kadına Şiddete Tepki

İlahiyatçıdan Kadına Şiddete Tepki
25 Şubat 2016 - 23:58 'de eklendi ve 415 kez görüntülendi.

Son dönemlerde artan ve artık ciddi anlamda toplumsal bir problem haline gelen kadına şiddet, kadına tecavüz gibi olaylara bir tepki de ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu’ndan geldi. Döngeloğlu, müslüman toplumunun hayvana dahi şiddet uygulamayan ve şiddetin her türlüsünü kesinlikle reddedip hayatı boyunca hoşgörü ile yaşamış Yüce Peygamberin ümmeti olduğunu hatırlatarak, ”Kadın dövmek alçakça bir şeydir.” ifadesini kullandı.

 

Türkiye toplumu içerisinde artan kadına şiddet olayları, tüm toplumu derinden yaralayan izler bırakıyor. Son olarak bir lise öğrencisi, öğretmeni tarafından tecavüz edilmesine dayanamayarak babasının silahı ile kendisini vurarak intihar etmişti. Ne yazık ki Türkiye, kadına saygı konusunda dünyadaki bir çok ülkenin gerisinde bulunuyor ve duymak istemediğimiz kötü haberler her gün karşımıza çıkmaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu, müslüman toplumunun hayvana dahi şiddet uygulamayan Hz. Muhammed’in ümmeti olduğunu hatırlatarak yaşanan olayları kınadı.

Ömer Döngeloğlu, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi’nde Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen ”Veda Hutbesi” adlı söyleşide konuştu. Yaptığı konuşmada bazı erkeklere kadın dövmenin kolay geldiğini ve bu durumun kabul edilemez, aşşağılık bir durum olduğunu söyledi. Döngeloğlu, islâmın kadına verdiği değeri açıklamak adına Hz.Muhammed’in ve islâmın evlilik kurumuna verdiği önemi hatırlattı. Konuşmasında, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in ”Ey insanlar, kadınların haklarını gözetiniz, Allah’tan korkunuz. Sizin kadınlar üzerinde, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır” sözlerini hatırlattı. Bugün gelinen noktada evlenen çiftlerin kısa süre içerisinde boşandığını söyleyen Döngeloğlu, evliliğin bu kadar basit bir kurum olmadığını ve bu konuda daha dikkatli davranılması gerektiğini ifade etti.
.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER