Bilgi Zamanı

İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri

İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri
26 Şubat 2018 - 15:54 'de eklendi ve 2288 kez görüntülendi.

 

Hangi İklimde Hangi Meyveler Yetişir, İklimlere Göre Yetişen Meyve Türleri

Yurdumuzun İç ve Doğu bölgelerinde karasal iklim hüküm sürmektedir. Karasal iklimde yetişen meyve-sebzelerin bölgelere göre yetiştiği yerler şu şekilde sıralanabilir:

İç Anadolu Bölgesi: Bu bölgede arpa, buğday, çavdar, yulaf, ayçiçeği, fasulye, nohut, mercimek, patates, nohut yetiştirilmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi: Yurdumuzun doğu illerinde Iğdır ve Malatya’da pamuk yetiştirilirken, diğer bölgelerde arpa, buğday, tütün, lahana, patates, şekerpancarı, çavdar üretilmektedir.

Yurdumuzun kuzey bölümünde özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde Karadeniz İklimi hüküm sürmektedir. Bu iklim tipi çokça yağış aldığından burada yetiştirilen ürünler de yağışa elverişli olan tarım ürünleridir. Bu iklimde yetişen tarım ürünleri; çay, mısır, tütün, fındık, pirinç, keten, erik, elma ve kısıtlı olarak turunçgillerdir. Yağışın çok yoğun olduğu kıyı şeridindeki Bafra ve Çarşamba ovalarında çeltik üretimi yapılmaktadır. Aynı şekilde bol yağış alan Rize’de de çay tarımı yaygındır. Artvin’de mısır, Ordu ve Giresun çevresinde ise fındık tarımı görülmektedir.

Akdeniz ikliminde tropikal meyveler ile birlikte turunçgil tarımı yaygındır. Portakal, limon, muz, anason, susam, zeytin, üzüm, incir, tütün, domates, patates, ayçiçeği, pancar, biber, salatalık, soğan, kabak tarım ürünleri bu iklimde en çok yetiştirilen ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır..

Aynı zamanda bir bölümünde Akdeniz iklim tipi hüküm süren Güneydoğu Anadolu bölgesinde de üzüm, zeytin, karpuz, kırmızı mercimek, antepfıstığı ve pamuk üretimi yapılmaktadır.

İklim Tipleri ve Yetişen Meyveler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • beyza ;

  doğru düzgün cevap yok

  26 Şubat 2018 15:54
 • defne ;

  harika…:D

  16 Kasım 2015 16:31
 • Ege ;

  Çok iyi

  27 Aralık 2014 22:02