Bilgi Zamanı

İklim Şartlarının İnsanların Yaşamlarına Etkisi

İklim Şartlarının İnsanların Yaşamlarına Etkisi
11 Şubat 2015 - 14:16 'de eklendi ve 400 kez görüntülendi.

İklim şartlarının insanların yaşamlarına etkileri nelerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İklim faktörü insanı yakından etkiler. İklim geçici bir hava olayı değildir bu nedenle insanın hayatında ömür boyunca belirli bir etkiye sahiptir. Bu sebepten dolayı insanlar yaşamlarını yaşadıkları bölgenin ya da yerleşim yerinin iklim şartlarına göre ayarlamaktadır.

İklimin insan üzerindeki etkileri;

– Bir bölgedeki bitki örtüsü orada hakim olan iklim doğrultusunda meydana gelmektedir. Bu da demek olur ki insanlar tarım faaliyetlerinde yetiştirecekleri tarım ürünlerini de iklime göre seçmek durumunda kalmaktadırlar. Mesela, Karadeniz bölgesinde çay ve fındık çok fazla üretilirken İç Anadolu bölgesinde ise buğday tarımı çok fazla üretilmektedir.

– Dünyadaki yerleşim yerlerinin nüfus dağılımları iklimlerin özelliklerine göre şekillenmektedir. İklimin yaşamaya elverişli olduğu bölgelerde nüfus yoğunluğu fazla iken iklimin sert ve elverişsiz olduğu yerlerde ise nüfus yoğunluğu oldukça seyrektir.

– İnsanlar, günlük hayatta kullandıkları malzemeleri, giydikleri kıyafetleri yaşadıkları bölgede hakim olan iklim özelliklerine göre seçmektedirler. Ayrıca sıcak iklimlerde yaşayan insanlar daha sıcak kanlı olurlar yani iklim insanların ruh hali üzerinde de etkili olmaktadır.

İklim Şartlarının İnsanların Yaşamlarına Etkisi Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER