Bilgi Zamanı

İklim Elemanları Nelerdir

İklim Elemanları Nelerdir
02 Şubat 2015 - 11:39 'de eklendi ve 1876 kez görüntülendi.

İklim elemanları nelerdir maddeler halinde yazınız sorusu hakkın,da sizlere bilgi vereceğiz.

İklim, uzun bir zaman dilimi içinde ve geniş bir alanda görülen hava olaylarına denmektedir. İklim elemanları üç ayrı grupta incelenir;

1- Sıcaklık

2- Basınç ve Rüzgarlar

3- Nemlilik ve Yağışlar

1- Sıcaklık: Sıcaklık faktörü iklim elemanlarının en önemli bir ögesidir. Sıcaklık olmazsa basınç, rüzgar, nemlilik ve yağış olayları da meydana gelemez. Güneş ışınların düşme açısı, eksen eğikliği, dünyanın günlük hareketleri, dünyanın şekli, enlem, eğitim ve bakı gibi etkenler sıcaklık faktörünü yakından etkilemektedir. Güneş ışınlarının dik düştüğü derece ne kadar yüksek olur ise sıcaklık da o kadar yüksek olacaktır.

2- Basınç ve Rüzgarlar: Yüksek basınç alanından alçak basınç alanına gelindikçe meydana gelen hava olayına rüzgar adı verilmektedir. Rüzgarı meydana getiren temel neden ise basınç farkıdır. Bu nedenle basınç ve rüzgarlar da önemli iklim elemanlarıdır.

3- Nemlilik ve Yağış: yeryüzündeki su sıcaklığın artması ile birlikte buharlaşır ve bulutlara nem olarak yükselir. Sonrasında hava sıcaklığı azaldığında havadaki nem su haline gelir, yağmur, kar gibi şekillerde yeryüzüne geri iner.

İklim Elemanları Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER