Bilgi Zamanı

İkinci Meşrutiyetin İlanı

İkinci Meşrutiyetin İlanı
28 Şubat 2015 - 15:38 'de eklendi ve 553 kez görüntülendi.

İkinci meşrutiyetin genel özellikleri, ikinci meşrutiyetin ilanı ve süreci konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti Anayasası 29 yıl beklemeye alınmıştır ve sonrasında 24 Temmuz 1908 yılında Osmanlı Devleti anayasası tekrar ilan edilmiştir bu durumun ardından 21 Aralık 1918 gününde Mebuslar Meclisinin onayı ile sona eren döneme ikinci meşrutiyet adı verilmiştir.

İkinci meşrutiyet dönemi 10 yıl devam etmiştir. İkinci meşrutiyet dönemi sayesinde parlamenter demokrasi, seçim, siyasi parti, askeri darbe ve dikdatörlük gibi olgular ortaya çıkmıştır.Balkan Savaşı ve I. Dünya savaşı ikinci meşrutiyet dönemine denk gelmiştir ve bu nedenle ikinci meşrutiyet dönemi, 600 yıl ayakta kalan bir devletin yıkıldığını da görmüştür.

Birinci meşrutiyet dönemi anında kapanmamıştır ve bu nedenle de anayasalar anında değişmemiştir. Bu sebeple bazı tarihçiler ikinci meşrutiyet dönemi diye bir şey olmadığını ve bu dönemi meşrutiyet döneminin ikinci kısmı olarak tanımlamaktadırlar.

İkinci meşrutiyetin ilan edilmesinin ardından seçimler yapılmıştır. Seçimler yapıldığı esnada İttihat ve Terakki ile Ahrar Fırkası adında iki siyasi parti vardı. Yapılan seçimlerde ise İttihat ve Terakki partisi galip gelmiştir.

İkinci Meşrutiyetin İlanı, İkinci Meşrutiyetin İlanı ve Süreci Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER