Bilgi Zamanı

İBB Vatandaşa 80 Milyon TL Borçlu

İBB Vatandaşa 80 Milyon TL Borçlu
29 Şubat 2016 - 13:01 'de eklendi ve 386 kez görüntülendi.

İstanbul ili içerisinde toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için İstanbulkart sahibi olmak gerekiyor. Yolcular İstanbulkartlarını otobüsteki cihaza göstererek yapacakları yolculuğun ödemesini yapıyorlar. Ancak bu İstanbulkart’a sahip olabilmek için 10 TL depozito bedeli ödemek gerekiyor. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz aylarda açılan bir mahkeme sonuca ulaştı. Karara göre İstanbulkart depozito bedeli olarak yolculardan tahsil edilen 10 TL ücretlerin, geri iadesine karar verildi.

 

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Murat Köse, konuyla ilgili olarak verilen mahkeme kararını değerlendirdi. Köse, belediye yönetimini hukuku hiçe saymakla suçladı. Murat Köse, yaptığı açıklamada toplu ulaşımı kullanmak isteyen vatandaşlardan İstanbulkart depozito bedeli olarak alınan 10 TL ücretin haksız olduğunu, yolcuların zaten kartın içinde doldurdukları parayla ulaşım masraflarını ödediklerini, ekstradan alınan bu 10 TL ücretin hiç bir dayananağının olmaması dolayısı ile yasalara aykırı olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Tüketici Hakem Heyeti, konuyla ilgili olarak hizmet anlamında herhangi bir karşılığı bulunmayan 10 TL ücretin, tüketiciye iadesine karar vermişti. İBB konu ile ilgili olarak itirazını sundu, ancak İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi’nin de itirazı reddetmesiyle karar kesinleştirildi.

Bu karar İstanbul’lular için örnek niteliğinde olacak. İstanbul’da yaklaşık 8 milyon kişi İstanbulkart sahibi. Bu durumda İBB’nin ödemesi gereken yaklaşık 80 milyon TL civarında bir rakam ortaya çıkıyor, ancak İBB, geri ödemeler ile ilgili olarak şu ana kadar bir çalışma başlatmadı. Tüketici Hakem Heyeti, İBB’nin bu haksız uygulamadan vazgeçip, kart depozito bedellerini tüketicilerin kartlarına iade etmesini talep ediyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER