Bilgi Zamanı

Hz Muhammedin Hayatı

Hz Muhammedin Hayatı
15 Mayıs 2015 - 11:53 'de eklendi ve 611 kez görüntülendi.

Hz muhammedin hayatı uzun, hz muhammedin hayatı özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

20 Nisan 571 yılında Mekke’de dünyaya gelen Hz. Muhammed’in (s.a.v) annesinin adı Amine, babasının adı Abdullah’tır. Abdullah bey Hz. Muhammed dünyaya gelmeden önce vefat etmiştir. Hz. Muhammed’e ise 4 yaşına kadar süt annesi halime bakmıştır.

Hz. Muhammed 6 yaşında iken annesi vefat etmiştir ve Muhammed, dedesi Abdülmuttalip ile yaşamaya başlamıştır. Hz. Muhammed 8 yaşına geldiğinde dedesi de hayata gözlerini yummuştur ve peygamber efendimiz amcası Ebu Talip ile yaşamaya başlamıştır.

Hz. Muhammed 25 yaşına geldiğinde 40 yaşında olan Hz. Hatice ile dünya evine girmiştir. Bu evlilikten Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Kasım ve Fatma adında altı tane çocuk dünyaya gelmiştir.

Hz. Muhammed 610 yılında yani 40 yaşına geldiğinde peygamberlik görevini üstlenmiştir. Bir grup müslümanı Habeşistan’a gönderen Hz. Muhammed, böylece 615 yılında ilk hicreti yapmıştır.

55 yaşına gelen Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir’in kızı olan Hz. Aişe ile yuva kurmuştur. Vefat etmeden önce humma hastalığına yakalanan peygamber efendimiz, 13 gün boyunca bu hastalıkla savaşmıştır.

Miladi olarak 632 yılına denk gelen, hicretin on birinci yılında Hz. Muhammed hayata gözlerini yummuştur. Peygamber efendimiz hayata gözlerini yumduğunda kameri sene hesabına göre 63i şemsi sene hesabına göre ise 61 yaşında idi.

Hz Muhammedin Hayatı Kısa, Hz Muhammedin Hayatı Özet Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER