Bilgi Zamanı

Hoşgörü İle İlgili Yazı

Hoşgörü İle İlgili Yazı
16 Mayıs 2014 - 23:39 'de eklendi ve 1523 kez görüntülendi.

Hoşgörünün insan hayatındaki önemi, bu yazımızda hoşgörü ile ilgili kompozisyon örneği paylaşacağız.

İnsanların birbirine sevgi duyduğu, haklarına saygı gösterdiği, temiz bir çevre, sağlıklı bir yaşam ve savaşların olmadığı bir dünyayı kim istemez? Aslında hepsinin temelinde hoşgörü vardır. İnsanlar hoşgörü ve empatiyi doğru bir şekilde hayatlarında uygulamaya başladıkları anda aslında yukarıdaki sorunların hepsi çözülecek ve insanlar daha barışçıl bir ortamda daha mutlu bir şekilde yaşayacaktır.

Hoşgörü kelime anlamı olarak yabancılarda tolerans kelimesiyle kullanılır. Tolerans, insanın hatalarını görmezden gelme veya hataları önemsememe anlamına gelir. Hoşgörü aslında Türkçe karşılığı olarak başka dillerde kullanılmamaktadır. Bize göre hoşgörü Yunus Emre ve Mevlana’nın tarif ettiği gibi insanı yaradandan ötürü sevmek, yaradana ulaşmak için insanı sevmek ve ona değer vermek amacıyla kullanılan bir araçtır. Yani bizde ve diğer islam toplumlarında hoşgörü tamamen tasavvufi bir anlamda kullanılır.

Bununla birlikte hayatımızın önemli bir alanında etik kurallar çerçevesinde de hoşgörü yorumlanabilir. İnsanların hatalarına saygı göstermesi ve hataları kibarca uyarması, insanların yaradılış itibarıyla fiziksel ve manevi eksikliklerinin önemsenmemesi veya bu eksikliklerin tamamlanması için diğer insanların çalışması bir hoşgörü örneğidir. Hoşgörü uğruna ülkemizde ve dünyada insanın kişisel gelişimin sağlamak için çeşitli vakıflar, dernekler, kurslar açılmakta ve insanların daha düzenli bir dünyada daha eğitimli ve daha mutlu yaşaması için çalışmalar devam ettirilmektedir. Hoşgörü bir hayal değildir, her insan bunu yaparsa dünya daha yaşanılı bir yer haline gelecektir.

turkiyede_hosgoru-300x157-9241-98E6-046C

Hoşgörünün Faydaları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER