Bilgi Zamanı

Hızlı Zayıflamanın Zararları

Hızlı Zayıflamanın Zararları
13 Nisan 2013 - 9:37 'de eklendi ve 1815 kez görüntülendi.

Hızlı zayıflama Zararlı mıdır, Hızlı zayıflamanın zararları

HIZLI ZAYIFLAMAK ZARARLIDIR

Yapılan araştırmalar göster­miştir ki haftada yarım, 1.1/2 kilodan fazla zayıflama hatalıdır. Haftada ya­rım kilo zayıflamak veya şişmanlamak için günde 500 ve haftada 3500 kalori fark gereklidir. 3500 kalorilik fark ya­rım kilo zayıflama veya şişmanlama demektir. Yani günde 2500 kaloriye ihtiyacı olan bir kimse 2000 kalori alır veya günde 500 kalori fazladan yaka­cak (egzersiz, yürüyüş) olursa 7 gün­de 3500 kalori eder ki, bu da haftada yarım kilo zayıflamak demektir. Hem 500 kalori eksik alır, hem de 500 ka­lori fazla yakarsa günde 1000 hafta­da 7000 kalori eder yani bu bir kilo za­yıflamak demektir. Haftada bir kilo ayda dört, senede 52 kilo eder ki, her çeşit şişmanlığa yeter de artar bile.

zayiflama33

Bu kilo vermeyi hormonlarla, iş­tah kesici denen ilaçlarla ya da idrar söktürücü ilaçlarla suni olarak yaptı­ğınız zaman, sinir, hormon dengesi ve vücuttaki su, sodyum potasyum v.b. dengesi bozularak büyük felaketlere yol açabilirsiniz. Yıllardan beri zayıf­lama isteğinde olan fakat, zayıflaya- mayan insanlar kim bilir kaçıncı defa zayıflama kararı aldıkları için her de­fasında fevkalâde süratli bir şekilde za­yıflama arzusu ve psikolojisi içindedir­ler. Bir an önce zayıflamak onlar için dayanılmaz bir tutku haline gelir. Bu bakımdan sabırsızdırlar. Bu kadar ça­buk zayıflamanın ardından hemen da­ima perhizi terk gelir. Nispeten daha uzun süreli plana girmeyen hastanın zayıflama rejiminde başarılı olma­dığı açıktır.

Zayıflamak için önce insan kendi vücudunun ne kadar kalori sarfettiğini bilmelidir.

Her bünyenin kendine göre özel­liği olduğunu unutmadan ortalama ve herkeste ortak olan bazı rakamları bil­mek gerekir.

Ortalama her insan saatte kilo ba­şına bir kaloriye ihtiyaç duyar. Her in­san kilosunu günün 24 saati ile çarpar­sa, istirahat halinde ne kadar kalori­ye ihtiyacı olduğunu ortaya çıkarır. Örneğin 100 kg. bir insan kilosunu 24 ile çarparsa 24 saat içinde 2400 kaloriye ihtiyacı var demektir. Bir insan de­vamlı olarak istirahat halinde olmaya­cağına, günlük ufak tefek işleri ve ha­reketleri olacağına göre buna da 500 kalori ekleyecek olursak 100 kiloluk bir insan bir günde 2900 kalori harcar diyebiliriz. Bu insan 2900 kaloriden fazla gıda alacak olursa bunları yaka- mayacak, bunlar birikecek ve hasta şişmanlayacaktır. Daha az kalori alır­sa bu eksiği gidermek için vücudunda­ki depoları yakmaya başlayacak, böy­lece zayıflayacaktır.

Bütün kalori alışı ve harcanışı he­saplarına ve tıbbın bugünkü bilgileri­ne rağmen bu kitabı okuyup bitirdik­ten sonra her insan kendini tecrübe ile değerlendirmelidir. Hakikaten bazı bünyeler diğerlerine nazaran daha az kalori alıp, daha çok egzersiz yaptık­ları halde yine de aynı neticeyi alamaz­lar.

Modern tıp bilgisi artık kesin ola­rak kabul etmektedir ki, doğru ve sıh­hatli bir zayıflama, bir yandan alınan kalorinin kısıtlanması, bir yandan da yakmayı artıracak günlük faaliyetleri egzersiz ve yürüme şeklinde artırmakla mümkündür.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • sema ;

    nasıl yapılıyor anladım teşekkürler

    15 Nisan 2013 13:57