Bilgi Zamanı

Hızlı Tren Projeleri Hız Kesmiyor

Hızlı Tren Projeleri Hız Kesmiyor
27 Aralık 2012 - 19:10 'de eklendi ve 1211 kez görüntülendi.

hizlitren

Ülkemiz, hızlı tren hattı bakımından Avrupa standartlarını yakalamak için emin adımlarla ilerliyor. Bundan 7-8 yıl öncesine kadar hızlı tren adına hiçbir şekilde girişimde bulunulmamıştı. Ancak bu süre zarfı dahilinde Ulaştırma Bakanlığı İstanbul-Ankara, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya gibi ciddi aşama sayılabilecek hızlı tren projelerine imza attı. Kısaca YHT olarak adlandırılan yüksek hızlı trenlerin ulaşımı ne kadar kolaylaştırdığı görüldükçe, halk tarafından da onaylandı.Halkın memnuniyetini de göz önünde bulunduran Bakanlık, 2016 için 15 ile daha yüksek hızlı tren projesi için düğmeye bastı.

 

2016 yılına kadar bitirilip faaliyete sokulması beklenen hızlı tren projelerinin “hangi iller” arasında yapılacağı konusunda henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak TCDD Genel Müdürünün yaptığı açıklamalardan anladığımız kadarıyla bu projelerden ikisi ve en önemlileri Ankara-İzmir ile Ankara-Afyonkarahisar yüksek hızlı tren projesi. Hedeflerini Cumhuriyet Döneminden kalma eski tren ve tren hatlarının yerine Avrupa modeline uygun ve çağdaş hızlı tren hatlarını getirmek olduğunu belirten TCDD, “Bu bizim en büyük hedefimizdir.” diyor.

Sosyal hayatın gidişatına son derece olumlu katkıda bulunan hızlı trenleri deneyenlerin, ortak fikri ülkemizin artık gelişmiş bir ülke olarak lanse edilebileceği yönünde. Ankara- Eskişehir arasında faaliyete sokulan hızlı tren hattı sayesinde, Eskişehir’de okuyan Ankaralı öğrenciler okudukları yerde ev tutmak yerine artık hızlı tren aboneliği ile Ankara’ya gidiş geliş yapmaya başladılar. Daha önceden 3 saatlik bir otobüs yolculuğu gerektiren Ankara-Eskişehir arası artık sadece 1 saat !

Avrupa’da hızlı tren kullanan ülkeler arasında 6. sırada yerimizi almış bulunmaktayız.  TCDD’nin 2016 hedefi yani 15 kente daha hızlı tren projesi tamamlandığında, Avrupa’da ilk 5’in içerisinde yer almış olacağız.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • türkan deveci ;

    Ahmet yesevi mahallesi demirkonut sitesi D blok kat:1 no:1

    31 Aralık 2012 15:14