Bilgi Zamanı

Hinduizm ve budizm arasındaki farklar ve benzerlikler

Hinduizm ve budizm arasındaki farklar ve benzerlikler
09 Mayıs 2014 - 15:18 'de eklendi ve 2205 kez görüntülendi.

Budizm ve hinduizm arasındaki farklar bu yazımızda budizm hinduizm nedir arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Hinduizm Hindistan ve çevresinde inanılan çok tanrılı bir dindir. Kutsal söz anlamına gelir. Brahma, Siva, Vişnu gibi tanrıları vardır. Her tanrının görevi farklıdır. Hindulara göre kutsal Ganj nehrinde yıkanarak günahlardan arınılır. Burada yıkanmak bir ibadettir. Ayrıca dinleri gereği hindular sosyal sınıflara ayrılır. Buna kast sistemi denir. Kast sisteminde kimin nereye geleceği önceden bellidir. Herkes babasının işini devam ettirir. En yüksek sınıf din adamlarıyken en düşük sınıf çiftçiler ve işçilerdir. Hinduizm inancından yeniden diriliş vardır. Yani insanlar öldükten sonra başka bir bedende yeniden hayat bulacaklarına inanarak yaşar.

Budizm ise Çin ve Japonya gibi uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak görülen bir dindir. Lakin bu dinde Hinduizmden farklı olarak tanrılar put şeklindedir. Yani budistler puta taparlar. Bu putlardan biri ve en yükseği Buda’dır. Buda’ya tapmadaki amaç dinin en yüksek mertebesi olan Nirvana’ya ulaşarak arınmaktır. Budizm inancına göre bu dünya gelip geçicidir ve insanlar bu dünyada hiçbir zaman mutluluğa ulaşamayacaktır. Dünya çile dünyasıdır. Çektiğimiz sıkıntılar istek ve arzularımızdan kaynaklanır. Acı çekmemek için bu isteklerden vazgeçmek gerekir. Nirvana’ya ulaşarak dinginlik arttırılabilir. Budizmde hinduizm gibi belli bir ibadet şekli yoktur.

images (1)

Budizm ve Hinduizm Arasındaki Farklar Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER