Bilgi Zamanı

Hindistan Yuri Gagarin Heykeli

Hindistan Yuri Gagarin Heykeli
31 Aralık 2011 - 7:13 'de eklendi ve 854 kez görüntülendi.
Hindistan Yuri Gagarin Heykeli , Yuri Gagarin Heykeli Hindistana Dikildi Hakkında Bilgiler
Hindistan’da uzaya giden ilk insan, Rus kozmonot Yuri Gagarin’in heykeli dikildi.

Mumbai kentinde faaliyet gösteren Nehru Bilim Müzesi’nde, Rus kozmonot Gagarin’i ölümsüzleştirmek amacıyla dikilen heykelin açılışına katılan müzenin başkanı Anil Manekar, bütün dünyada tanınan ve sevilen Gagarin’i, Hindistan’daki yaşlı neslin çok iyi hatırladığını kaydetti.

Manekar, ilk insanın uzaya gidişinin 50’nci yılının kutlandığı 2013’de, Gagarin’in Hindistan ve o zamanlar Bombay olarak adlandırılan Mumbai ziyaretinin halen Hintliler tarafından hatırlandığını söyledi.

Nehru Bilim Merkezi’ni her yıl 100 bini öğrenci olmak üzere, yaklaşık 700 bin kişinin ziyaret ettiğini vurgulayan Manekar, Gagarin heykeli sayesinde ziyaretlerin daha da artacağına dikkati çekti.

– Uzayda ilk insan

Rus kozmonot Yuri Gagarin 12 Nisan 1961’de uzaya çıktı. Gagarin’in ilk insan olarak uzaya yaptığı 108 dakika süren yolculuğu, insanlık için yeni bir ufuk oldu ve ABD ile Rusya arasında uzay yarışının başlamasına neden oldu.

2 metre genişliğindeki Vostok kapsülüyle uzaya yaptığı bu yolculuk Gagarin’i, bir gecede bir çiftçinin oğlu kimliğinden çıkarıp yüzyılın kahramanlarından biri yaptı.

Dünya çapında üne kavuşan, aynı zamanda da uzay araştırmalarında aktif rol alan Yuri Gagarin, 27 Mart 1968’de rutin bir deneme uçuşu sırasında meydana gelen kazada yaşamını yitirdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER