Bilgi Zamanı

Hıdırellez Bayramı

Hıdırellez Bayramı
11 Ocak 2016 - 16:51 'de eklendi ve 7788 kez görüntülendi.

Bu gece yani 5 Mayıs 2014 gecesinden itibaren Hıdırellez Bayramı. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım tarihine kadar hızır günlerini kutlayacağız. Peki Hıdırellez nedir , tarihi (kökeni) nereye dayanır,  Hıdırellez Bayramı’nın anlamı nedir ? Sizlere bu sayfada çeşitli kaynaklardan derlememizle Hıdırellez hakkında doyurucu bilgiler verelim …

Hıdırellez Nedir ?

Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

Hıdırellez’in UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne alınması amacıyla 2010 yılında çalışmalar başlatılmıştır.

Hıdırellezin Tarihi Kökeni Nedir ?

Hızır ve Hıdırellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdırellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Hıdırellez Bayramı’nı ve Hızır düşünüşünü tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler için sevinç duyulduğu görülmektedir.

Hıdırellez Nerelerde Kutlanır ?

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur.  Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.

Hıdırellez ve Kuran-ı Kerim

Kur’an’da Kehf suresi’nde Musa ve bir gencin kıssası anlatılmaktadır.  Kehf Suresi’de dahil olmak üzere hiçbir yerde Hızır ismi geçmemektedir ancak çeşitli hadislerde bu şekilde anılmaktadır.  Olayın yaşandığı yer için “iki denizin birleştiği yer” denilmektedir. Uzun bir yolculuk yapan Musa ile yanındaki gencin beraberlerinde, yemek için getirdikleri balığın kaçması ile başlayan olay sonrasında, 65. ayette Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik. denilerek Hızır olarak atfedilenden bahsedilir.

Hıdırellez Gecesinde Neler Yapılır ?

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

Hıdırellezde Neler Yapılır – Nasıl Dilek Tutulur ?

Yüzlerce yıldır kutlanan Hıdrellez’de bereket ve bolluk getirmesi için kapı, pencere, yiyecek kapları ve para keselerinin ağızları açık bırakılır.
İçinde para bulunan kaseler gül dalına asılır veya dibine bırakılır. Bu paralar ertesi gün alınarak saklanır ve yıl boyunca harcanmaz.
Ev, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Ve aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler.
Hıdırellez törenlerinde yapılan etkinliklerden biri de kötülüklerden temizlenmek amacıyla ateşin üzerinden atlamaktır.
Merzifon ve yöresinde Hıdırellez ile ilgili geleneksel kutlamalar sırasında şunlar yapılır:
Hıdırellez’in her yıl 5 Mayıs günü ikindiden sonra başladığına inanılır.
5 Mayıs günü ikindiden sonra, genellikle kadınlar, Kümbet Hatun Türbesi’ni ziyarete giderler.Türlü dileklerde bulunup,mumlar yakıp,dua ederler. Dileklerini, türbe çevresindeki küçük taşlarla ya da önceden hazırladıkları modelize şekilleri herhangi bir yere bırakarak yaparlar.
5 Mayıs günü akşamı, gül dallarına paralar asılır.(Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı kişiler olmak düşlenir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır.
Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.
5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.
5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.
KISMET İÇİN: Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılır. Aynı amaçla tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmak gelenektendir. Düşlerinde kendilerine altın tastan su verecek kişinin koca adayı olduğuna inanılır. Evlenmekte gecikmiş olanlar o gece başlarının üzerinde kilit açtırırlar.
ŞANS İÇİN: O yıl şansının açık olup olmadığını denemek için başvurulan uygulamalar da vardır:
Anadolu’nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konulur, bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir. Aynı amaçla, boyları eşit iki yeşil soğandan birine beyaz diğerine siyah iplik bağlanır. Ertesi gün bakıldığında beyaz iplik bağlı olan daha çok büyümüşse o yılın uğurlu geçeceğine yok eğer siyah iplikli daha çok büyümüş ise yılın çileli geçeceğine inanılır.

Son Olarak Geçen Yılki Bir Hıdırellez Şenliğinden Görüntüler Video / İzlemenizi Tavsiye Ederiz

Hıdırellez Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 13 Yorum )

 • Meltem ;

  dilekler ne zaman yazılıp ne zaman denize atılıp

  23 Ekim 2015 13:21
 • Meltem ;

  dilekler ne zaman yazılıyor ne zaman denize atılıyor

  06 Eylül 2015 14:16
 • sanane ;

  ya abi çok güzel ya çok yardımcı oldu bilgi sadece bilgi videoyu izlemedim

  20 Ocak 2014 18:30
 • TANER ;

  ÇOK BÜYÜK DİLEKLERİM VAR AMA BİR GÜN OLSUN GERÇEKLEŞMEDİ İYİŞALLAH BU SENE YÜZÜME GÜLER DE BEN DE DİLEKLERİME KAVUŞURUM ,GABRİEL ABLAM DA İYİ ŞEYLER SÖYLÜYOR BURCUM KONUSUNDA BU YIL HAYAT AKIŞIM DEĞİŞECEKMİŞ BUNA BİRDE HIDIR GECESİ EKLEYİNCE DAHA ÇOK İLHAM VERECEK: HOŞGELDİN HIDIRELLEZ:-)))))))HERKESE HAYIRLI OLSUN.

  03 Mayıs 2013 18:48
 • osman ;

  bende sevdim

  05 Nisan 2013 11:34
 • Bir kız ;

  Bismillahirahmanirahim. Bin bir adım bir adım, Allah bir adım adım, Kerim Kerem Allah, başımda bir duman var, yardım eyle ya Allah, la ilaha illallah muhammeden resullullah, yetiş imdadıma hızır ile, Allah birsin sen kulla mişersin, biz gibi kulların yardımcısı sensin, hızır deryada erdim murada. AMİİİİN.

  05 Mart 2013 16:42
 • orhan ;

  iiyyi guzellde samah neden gosterıyolar anlamadım bu alevı bayramımı bı foto onu koymuslar

  06 Mayıs 2012 22:38
 • Halit Arslan ;

  Hızır ve İlyas AS.birlikte gezerken birde baksalarki, bir çoban küçük bir tepeye çıkıyor, oradan başüstü yuvarlanarak aşağı iniyor. Bu harekete birkaçkez şahit oluyorlar.Daha sonra çobanın yanına giderek, çobana soruyorlar sen ne yapıyorsun diyorlar. Çoban, ben Namaz kılıyorum ve Allah’a ibadet ediyorum diyor. Onlarda, Çobana Öyle namaz kılınmaz, şöyle yapacaksın diyerek namaz tarifi yapıyorlar ve oradan uzaklaşarak deniz üzerinde de yürüyerek yollarına devam ediyorlar. Çoban, onların gösterdiği gibi namaz kılmayı yaparken bir bölümünde ne yapacağını unutuyor ve hemen onların arkasından koşarak, onlara sesleniyor. Onlarda dönüp baksalarki çobanda bunlar gibi denizin üstünde yürüyüp geliyor.Bu duruma şaşırıyorlar ve hayırdır diyorlar. çoban, ben namazın bir bölümünde ne şekil yapacağımı unuttum, orasını gösterirmisiniz diyor. Hızır ve ilyas AS. çobanın ayaklarına bakıyorla sadece ayaklarının altı ıslak,paçaları hiç ıslanmamış bile. Çünkü, kendilerinin paçaları çobanınkine göre biraz daha ıslak haldeymiş. Hızır ve İlyas AS. çobana bildiğin gibi kıl diyerek, oradan uzaklaşıp, yollarına devam ediyorlar. HIZIRİLYAS’ınız Yani HIDIRELLEZİNİZ kutlu olsun.

  06 Mayıs 2012 14:08
 • Gergef ;

  Allah hepimizin gönlündekinin, düşlediğinin daha daha güzellerini tez zamanda verir İnşallah!

  06 Mayıs 2012 02:06
 • sevilay ;

  Ateş bu gecemi yakılıyor yarın gecemi ? Şans ve bereket getirsin inşallah

  06 Mayıs 2012 00:14
 • Ayça Kurt ;

  Bismillahirahmanirahim. Bin bir adım bir adım, Allah bir adım adım, Kerim Kerem Allah, başımda bir duman var, yardım eyle ya Allah, la ilaha illallah muhammeden resullullah, yetiş imdadıma hızır ile, Allah birsin sen kulla mişersin, biz gibi kulların yardımcısı sensin, hızır deryada erdim murada. AMİİİİN.

  06 Mayıs 2012 00:09
 • dilara ;

  Yetiş ya hızır

  05 Mayıs 2012 00:50
 • Tuğçe Yıldız ;

  Ben Hıdırellezi çok seviyorum, dileklerim umarım kabul olur. Hoşgeldin hıdırellez :)

  05 Mayıs 2012 00:23