Bilgi Zamanı

HGS Nasıl Yapıştırılır

HGS Nasıl Yapıştırılır
10 Ocak 2013 - 17:07 'de eklendi ve 7391 kez görüntülendi.

Otoyol ve köprü geçişlerinde HGS’ye (Hızlı Geçiş Sistemi) geçildi. HGS gelince KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) daha önce açıklanan takvime göre 31 Aralık 2014 tarihinde tedavülden tamamen kalkacaktı.  Ancak, halkımızın yeniliklere geç ayak uydurma alışkanlığından olsa gerek bu süre 31 Ocak 2013 tarihine kadar uzatıldı. Yani bu tarihten sonra KGS ile köprü ve otoyollardan geçmenizin mümkünü yok. Dilerseniz konumuzun özüne gelelim. HGS nereden alınır, nasıl kullanılır bunları adım adım anlatalım.

hgskart

HGS Kartı (Cihazı) Nereden Alınır

Etiket şeklindeki HGS cihazınızı 5 TL karşılığında herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Kimi bankalar internet şubeleri aracılığıyla da müşterilerinin HGS cihazı talebini karşılamaktalar. Alacağınız HGS’nin içerisine en az 30 TL’lik yükleme yapmak zorundasınız.  HGS’lere PTT şubelerine ek olarak, bankalar, benzin istasyonları, marketler vb. yerlerde kolaylıkla dolum yapılabiliyor. KGS’ye göre yüzde 20 indirimli olan HGS, vatandaşın cebini de rahatlatmış oldu.

hgsptt

HGS Etiketi Araca Nasıl Yapıştırılır

HGS etiketini arabaya monte etmek oldukça kolay bir iş. 1. sınıf araçlar için anlatamımı yapıyorum. Sistem diğer türlü araçlar için de hemen hemen aynıdır. HGS başvurusu yaptığınızda size iki tane yapışkan etiket verilecek. Bunlardan üstteki aracın camına yapıştırılacak olan etiket, alttaki ise ruhsatın arkasına yapıştırılacak olan etiket. Gelelim, etiketi cama nasıl yapıştıracağımız konusuna.

HGS etiketini, dikiz aynasının ayağının yaklaşık 10 cm altında olacak şekilde yapıştırıyoruz. Etiketi yapıştıracağımız alanın temiz olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Dışardan ilk bakışta temiz gibi görünse de, bizler yine de en küçük toz parçası kalmaması için ilgili kısmı iyice temizliyoruz. Temizleme işini ıslak bir bezle yapmışsak, sildiğimiz yerin kurumasını bekleyelim. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra HGS etiketini yapışkanından ayırıp elimize alıyoruz. Elimizin etiketin yapışkan kısmına değmemesine  dikkat ediyoruz. Akabinde etiket kırışmadan, yapışkanlı kısmını dikiz aynasının ayağının 10 cm altına gelecek şekilde yapıştırıyoruz. Yapıştırdıktan sonra, iyice oturması için parmaklarımızla bastırmak suretiyle ovuyoruz.

HGS Cihazını Yapıştırırken Nelere Dikkat Etmeliyim

HGS etiketi, her ne kadar ilk bakışta basit bir kağıt gibi görünse de içi elektronik sistemle döşelidir. Yapışkan kısma elimizin dokunması ya da yapıştıracağımız alanın kirli, rutubetli olması cihazın işlevini yitirmesine yol açabilir. Aklınıza takılan kısımlar olursa bize yazın, gerekli açıklamaları size hemen yapalım.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 12 Yorum )

 • yusuf ;

  ben cama yapıştırdım ama yine geçerken kaçak geçiş diyor neden acaba???

  12 Kasım 2013 22:43
 • UGUR ;

  cama ıcten yapışacak tek etıket verılıyo ruhsata yapısmıyo dıkız aynasının hafıf altına ıcten cama yapışıyor cogu kışı etıket olmasada okumasada bısey olmadığını soyluyor cunku plakadan bılıyolrmıs

  09 Eylül 2013 15:59
 • ömer özlek ;

  ilgilisi başmüdür çıkmış boş boş bi video çekmiş.verdikleri etiket mantıken dışarıdan yapışır loğa dışarıya bakacak gibi hisetmemmek aptallık olur ama sıkı durun evet aptalmışız çünki logo camın iç yüzeyinden yapışacakmış.bu kadar olur ptt loğayla beraber nasıl yapışır kitapcığı vermiş ama en öenemli ayrıntıyı vermemiş loğa içten yapışacak ifadesi olsaydı binlerce kişi madur olmayacakdı ve hala inat ediyorlar o kitapcık hala veriliyor yuh olsun diyorum ptt ye yuh olsun diyorum onu hazırlayanlara yuh olsun diyorum teknolojik yetersizliklerine.etiket nasıl yapışır diye video hazırlamışlar çıkmış adam hiç alaksız bi konuşma yapıyor başlıkla işlev çok farklı yuh olsun size.

  20 Haziran 2013 11:41
 • mehmet ;

  HGS KARTINI DEDİDİĞİNİZ GİBİ TAKTIM ANCAK DIŞARDA YAZI TERS OLDU…BİR SORUN OLUR MU? DİKKAT ETMEMİŞİM

  31 Mayıs 2013 17:17
 • Mustafa hoca ;

  yazıklar olsun, yuh yani, milyonlara hgs satılıyor ve cama uygulama için bir tane ayrıntılı video çekip de yayınlamamışlar, bana 1 tane etiket verildi, bir cama yapıştırılacak yazıyor bir de ruhsatın arkasına, ruhsata yapıştırılacak nerde, bir aradaysa ben göremedim, bir video ile açıklanamazmıydı, yazıklar olsun, ptt yi kınıyorum, teknolojiyi kullanamıyorlar.

  23 Mayıs 2013 18:33
 • türel ;

  Malesef dikiz aynasına yalnış yapıştırdım.Çıkartabilirmiyim ne yapmam lazım?

  20 Şubat 2013 12:33
 • hikmet ;

  hgs etiketini ilk önce dikiz aynasının arkasına yapıştırdım daha sonra söküp cama yapıştırdım sizce etiket fonksiyonunu kaybetmişmidir

  07 Şubat 2013 20:11
 • hasan ;

  hgs etiketinin logolu kısmı dışardanmı gözükecek yoksa arabanın içindemi gözükecek

  30 Ocak 2013 09:33
 • okan ;

  Hgs karti icten mi distan mi yapistiriliyo?

  29 Ocak 2013 21:13
  • admin ;

   içten yapıştırılacak, barkod size bakacak.

   29 Ocak 2013 22:25
 • uğur ;

  hgs etıketını aldık herkezın yapıştırdıgı gıbı yapıstırdık ama gişe geçişinde kaçak geçiş yazdı ve alarm çaldı bız nerde yanlış yaptık? bizi bi bilgilendirebilir misiniz
  etıketın logolu kısmı dısardan bakınca mı gözükecek yoksa arabanın içinde mi kalacak

  29 Ocak 2013 14:26
 • yaşar ;

  etiket dıştanmı;yoksa içtenmi yaıştırılır

  23 Ocak 2013 12:28