Bilgi Zamanı

Heyelan Set Gölü Nedir

Heyelan Set Gölü Nedir
16 Temmuz 2013 - 12:34 'de eklendi ve 2900 kez görüntülendi.

Heyelan Set Gölü Nedir, Heyelan Set Gölü Örnekleri, Heyelan Set Gölü Nasıl Oluşur
Heyelan gölü, bazı heyelanlar(*) sonucun¬da oluşan doğal set gölü. Heyelan adı verilen kütle hareketlerine yeryüzünde ol¬dukça sık rastlanmasına karşın, heyelan gölü oluşumu ender rastlanan bir olaydır. Heyelan gölü, heyelan sonucunda büyük bir yıkıntı kütlesinin kayarak bir vadinin önünü kapatması ve bu doğal setin arkasında sula- nn birikmesiyle oluşur.
Yeryüzünün çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Türkiye’de de heyelan göllerine rastla¬nır. Erzurum’un kuzeyindeki Tortum Gö¬lü^*) heyelan göllerinin en tipik örneklerin¬dendir. Eski jeolojik çağlarda olduğu gibi günümüzde de heyelan gölleri oluşmakta¬dır. Şubat 1950’de Trabzon’un batısında oluşan bir heyelan sonucunda ortaya çıkan Sera Gölü(*) bunun bir örneğidir.
Türkiye’de bulunan başlıca heyelan gölle¬ri, Bolu’nun güneybatısındaki Abant Gö- lü(*), Amasya’nın Taşova ilçesi sınırları içindeki Borabay Gölü, Trabzon’un Çayka¬ra ilçesindeki Uzungöl (eskiden Şerah Gö¬lü) ile Bolu’nun kuzeydoğusundaki küçük vadilerin heyelanlarla tıkanması sonucunda oluşan Yedigöller’dir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • busenur ;

    çok teekkür ederim :)

    05 Aralık 2013 17:40