Bilgi Zamanı

Herpetoloji Nedir

Herpetoloji Nedir
10 Temmuz 2013 - 19:27 'de eklendi ve 1107 kez görüntülendi.

Herpetoloji Nedir, Herpetoloji Ne Demek, Herpetoloji Hakkında Bilgi

Herpetoloji, amfibyum ve sürüngenleri ince­leyen bilim dalı. Canlılar âleminin geniş gruplarıyla ilgilenen her bilim dalı gibi herpetoloji de çeşitli dallara ayrılır: Davra- nışbilim (etoloji), ekoloji, fizyoloji, anato­mi, paleontoloji, taksonomi vb. Yakın dö­nem hayvan gruplarını inceleyen uzmanlar çalışmalarını genellikle bir takım ya da alttakımla (örn. kurbağalar, çöreller, yılan­lar, kelerler) sınırlarlar. Paleontologlar ise amfibyum, sürüngen ve bu iki sınıf arasında geçiş gruplannı topluca incelemeyi yeğ­lerler.

Herpetoloji amfibyum ve sürüngenleri bir arada inceleme geleneğini sürdürmektedir. Günümüzde bu bilim dah amatörlerin de özellikle coğrafi dağılım, davranış ve hatta taksonomi konularında önemli katkılarda bulunduğu gözde bir bilim dah konumuna gelmiştir. Daha teknik araştırmaların büyük bölümü doğal yaşama ortamlarının yanı sıra üniversite ve müzelerde sürdürülmektedir.

Bakım altına alınarak gözlemlenen am­fibyum ve sürüngenler birçok kuş ve meme­liyi öldürerek varlıklarını sürdürme savaşı verirken işlevsel anatomi, fizyoloji, üreme ve gelişmelerine ilişkin incelemelerin yapıl­masını olanaklı kılar. Herpetoloji araştırma­ları arasında bu hayvanların salgıladığı ze­hirlerinin yapısı ve etkileri de yer alır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER