Bilgi Zamanı

Hereford Nerededir

Hereford Nerededir
08 Temmuz 2013 - 15:01 'de eklendi ve 958 kez görüntülendi.

Hereford Nerededir, Hereford Hakkında Bilgi

Hereford, İngiltere’de, Hereford-Worcester ilinde (county), ilçe (district) düzeyinde kent. Wye Irmağı kıyısında yer alan kentin yüzölçümü 21 knr’dir.

Hereford, Batı Saksonlann 7. yüzyıl başla­rında Severn Irmağını geçmesinin ardından, Galler’in doğu ucundaki topraklarda kurul­du. 1086’da çeşitli kilise arazileri dışında  bütünüyle kralın mülkü durumundaydı. Bölgesel bir darphanenin de bulunduğu kente daha sonra tüccar loncası kurulması için ayrıcalık verildi (1215-16). 1202’den sonra gelişen yün ticareti 16. yüzyılda gerile­di. Önceleri önem taşıyan kentin kalesi, 13. yüzyılda İngilizlerin Galler’i işgal etmesin­den sonra 17. yüzyıldaki İç Savaş’a değin askeri önemini yitirdi. İç Savaş sırasında bir çok kez el değiştirdi.

Kutsal Bakire Meryem ve St. Aethelberht Katedrali, Norman tarzından düşey gotiğe kadar bütün mimari üsluplardan örnek­ler sergiler. 676’da Lichfield piskopos­luğundan ayrılan kilisenin ilk piskoposu Putta’ydı. İngilizlerin öldürülen önderlerin­den Aethelberht’in kalıntılarının getirilme­sinden sonra 1012-52 arasında kentte gör­kemli bir kilise inşa edilmişti; kilisenin Galli isyancılarca yakılması üzerine 1079’da baş­layan yeni inşaat 1148’de tamamlanabildi. Batıdaki kule 1786’da kilisenin batı cephesi­ni ve nefin ilk bölümünü de birlikte sürükle­yerek çöktü. Batı cephesinin yenilenmesi 1908’e değin sürdü. Katedralin 50 m yük­sekliğindeki orta kulesi bezemeli gotik üs­lupta, kuzey girişi ise düşey gotik üslup­ta yapılmıştır. Kilisede ünlü bir org, geniş bir kütüphane, ender yazmalar, ilk matbaa baskısı kitaplar ve rölikler vardır.

Kilise Koro Okulu düşey gotik üslupta­dır. Kalenin yeşil alanının yakınında eski­den bir Norman konağı olan piskoposluk binası bulunur. Kaleden günümüze yalnızca altı kapısından biri ve eski duvarlarından bölümler kalmıştır. Tüm Azizler Kilisesi, erken İngiliz gotiği ve bezemeli gotik üsluplarını birleştirir. Eski Lonca Binası (1621) bugün bir müzedir. Katedral’e bağlı Grammar School 1384’te, yoksul çocuklara eğitim veren Blue Coat School da 1710’da kurulmuştur. Hereford’daki ekonomik etkinlikler tarıma dayanır. Sığırcılık, elma şarabı ve reçel yapımı, meyve konserveciliği ve biracılık önemlidir. Öteki sanayi ürünleri mobilya, cam, deri, nikel alaşımları ve tuğladır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER