Bilgi Zamanı

Herat Nerededir

Herat Nerededir
08 Temmuz 2013 - 14:26 'de eklendi ve 1602 kez görüntülendi.

Herat Nerededir, Herat Şehri Hakkında Bilgi

Herat, Afganistan’ın batısında, Herat ilinin (vilayet) merkezi kent. Herirud Irmağı kıyı­sında, Sefid Sıradağlarının hemen güneyin­de ve deniz düzeyinden 922 m yükseklikte yer alır. Herirud’un suladığı, nüfus yoğunluğu en yüksek ve en verimli tarımsal alanlardan biriyle çevrilidir. Bir karayolu kavşağı olma­nın yanı sıra ülkenin batı kesiminin ekono­mik merkezidir. Nüfusunun çoğunluğunu Tacikler, Türkmenler ve Özbekler oluş­turur.

Yakınlarında bulunan birkaç antik kentten biri Büyük İskender tarafından kurulmuş­tur. İŞ 660’ta Arapların eline geçtikten sonra İslam dünyasının merkezlerinden biri oldu. 13. yüzyılda Moğol istilasından büyük zarar gördü. 1393’te Timur tarafından ele geçirildi. Timurlu yönetimi altında bir bilim ve kültür merkezi olarak en parlak dönemi­ni yaşadı. Daha sonra İranlılarla Afganlılar arasındaki çekişmelere sahne oldu ve kesin olarak Afganistan’a bağlandığı 1863’e değin birkaç kez el değiştirdi. 1979’daki Sovyet askeri müdahalesinin hemen ardından Af­gan mücahitlerinin denetimine son veren Sovyet birlikleri 1980’de burada bir komu­tanlık kurdu.

Antik bir kalenin egemen olduğu kentte 15. yüzyıldan kalma bir caminin yanı sıra incelikle bezenmiş minareler ve daha birçok yapı kalıntısı vardır. Şair Abdullah Ensari’ nin türbesi kentin kuzeyinde, yükselen bir zemin üzerinde yer alır; büyük saygı gösteri­len bu türbe Timur’un torunu Şah Ruh Mirza tarafından inşa ettirilmiştir.

Herat’ta geniş ana caddeler ve büyük pazar yerleri vardır. Başlıca hafif sanayi dalları el sanatları ve ookumacılık ile pamuk, pirinç, tahıl ve yağlı tohum işlemedir; Karakul kürkü ticareti de canlıdır. Kent yakınlarında bir havalimanı ve askeri üs bulunur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER