Bilgi Zamanı

Hepatit B ve Bulaşma Riski

Hepatit B ve Bulaşma Riski
04 Ocak 2013 - 10:10 'de eklendi ve 1140 kez görüntülendi.

Hepatit B, bulaşıcı hastalıklar içerisinde insanlara bulaşan hastalıkların başında gelir. Dünya da tahminen 1,5 milyar ya da 2 milyar insanda hepatit b virüsü bulunmaktadır. Ayrıca hepatit b ile ölüm tehdidi oldukça yüksektir. Çünkü hepatit b virüsü ile en çok karşılaşılan ölümler arasında dokuzuncu sıradadır. Hepatit B kan yolu ile temas, birleşme veya anneden çocuğa geçişiyle bulaşır.  Bulaşmasını istemiyorsanız gündelik hayatta kullandığınız çatal, kaşık, diş fırçası, bıçak gibi malzemeleri yakınlarınız ya da arkadaşlarınızla ortak kullanılmamaya dikkat ediniz.

Hepatit B hastalığının bulaşmasına karşı şu tedbirler alınabilir;

  1. Virüsü taşıyanlara kan verilmemelidir.
  2. Diş fırçası, bıçak gibi malzemeler ortak kullanılmamalıdır.
  3. Olabildiğince tanımadığınız insanlarla cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  4. Mutlaka hepatit B aşısı yaptırılmalıdır.

Erkek olsun kadın olsun herhangi birisiyle cinsel ilişkiye girileceği zaman mutlaka ama mutlaka korunmalıdır. Aksi halde cinsel birleşme sırasında hasta olan bireyin virüsleri sağlıklı vücuda girerek hepatit b virüsünü aşılayıp bulaştırabilir.

Tedavi aşaması uzun dönem ve kısa dönem olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Kısa dönemli tedavi yöntemi genellikle evde hasta bireye uygulanır. Dış dünya ile bağlantısı kesilerek virüsün yayılmasına izin verilmez.  Fakat uzun süreli hastalar için ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İlaçları kullanarak uzun dönemli tedavi aşaması sağlanılabilir. Hepatit B hastalığından korunmak için mutlaka Hepatit Aşısı vurunulmalıdır. Hepatit aşısı sağlıklı bireylerin hepatit virüsünden korunması için geçerlidir. Hepatit hastalığına yakalanan kişilere hepatit aşısı yapılmamalıdır.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • kamil ;

    neyin kafasındasın hala neyin mücadelesini veriyon ?

    04 Ocak 2013 16:05