Bilgi Zamanı

Helsinki Nerede

Helsinki Nerede
05 Temmuz 2013 - 11:28 'de eklendi ve 1998 kez görüntülendi.

Helsinki Nerede,Helsinki Nerededir, Helsinki Nerenin Başkenti

Helsinki, İsveç dilinde helsingfors, Fin­landiya’nın başkenti ve Uudenmaan (Uusimaa) ilinin (laani) yönetim merkezi. Finlan­diya’nın en büyük limanı ve sanayi kenti olan Helsinki ülkenin güney kesimindeki bir yanmada üzerinde yer alır. Baltık Denizinin uzantısı olan Finlandiya Körfezine uzanan yarımada, doğal limanlarla dantel gibi işlen­miştir. Helsinki, kara Avrupa’sı başkentleri­nin en kuzeyde olanıdır. İsveç kralı I. Gustaf Vasa kenti 1550′ de, Finlandiya Körfezinin karşı yakasında yer alan Reval (bugün Tallinn, Estonya) 1713’te bütünüy­le yandı. 18. yüzyılda Rus saldırıları kentin daha çok gelişmesini engelledi. 1808’de çıkan başka bir yangın kente bir kez daha zarar verdi.

Finlandiya’nın 1809’da Rusya’nın egemen­liği altına girmesinden sonra Çar I. Aiek- sandr 1812’de grandüklüğün merkezini Tur- ku’dan (Âbo) Helsinki’ye taşıdı. Helsinki limanının açığındaki küçük adalar grubu üzerinde bir kale yaptırılınca (1848) bu yerleşim yeri daha güvenlikli hale geldi. Bu arada Helsinki’nin merkezi, Alman asıllı mimar C. L. Engel’in etkisi altında bütünüy­le yeniden inşa edildi. Engel kentte birçok seçkin bina yaptırdı. Bunlar arasında kamu yapıları, Helsinki Üniversitesi’nin ana bina­sı ile yapımı 1852’de tamamlanan ve Büyük Kilise olarak anılan Lutherci Katedral de bulunmaktadır. Bütün bu yapılar, Senato Meydam’nın geniş alanını çevreler. Hemen yakında, Rus egemenliği dönemine özgü birkaç binadan biri olan Uspenski Ortodoks Katedrali’nin küçük kubbeleri yükselir.

Finlandiya, 1917’de Rusya’dan bağımsızlı­ğını ilan etti. Bunu Finlandiyalı kızıl muha­fızlarla, kenti işgal eden Rus birlikleri ara­sında kısa ama kanlı bir iç savaş izledi. Durum kısa zamanda istikrara kavuştu ve Helsinki Parlamentosu 1919’da ilk cumhur­başkanını seçti. Bundan sonra Helsinki önemli bir ticaret, sanayi ve kültür merkezi oldu. Bu süreç ancak II. Dünya Savaşı’yla kesintiye uğradı.

Helsinki’nin ekonomik yaşamının ve geliş­mesinin temelinde, kusursuz limanları ve ülkenin iç kesimleriyle bağlantı kuran demir ve kara yolu ağlan yatar. Finlandiya’nın toplam ithalatının yansından çoğu Helsinki’ den geçer. Bununla birlikte, ihracatın an­cak küçük bir bölümü Helsinki’yle bağlantı­lıdır; büyük ihracat limanları Finlandiya kıyılarının başka kesimlerinde yer alır. Hel­sinki’deki başlıca sanayi etkinlikleri arasın­da gıda ve maden işleme, matbaacılık, dokuma ve giysi üretimi sayılabilir. Wârtsilâ tersaneleri ile Avrupa’da kendi türünün en büyük örneklerinden olan Arabia Oy porse­len fabrikasının ürünleri uluslararası ün kazanmıştır.

Tiyatrolar, bir opera ve bale topluluğu ile birkaç senfoni orkestrası başkentin kültürel yaşamını sürekli canlı tutar. Helsinki’de her yıl, dünya çapında ün yapmış orkestra ve sanatçıların katıldığı zengin bir kültür şenli­ği düzenlenir. Kentteki müze ve sanat gale­rilerinin yanı sıra öteki kültür yapıları ara­sında Timo Penttilâ’nın tasarladığı bir mo­dem ^kent tiyatrosu ile Alvar Aalto’nun yaptığı bir konser salonu yer alır. Kentin öteki mimari yapıtları arasında 1952 Olimpi­yat Oyunlan için inşa edilen Helsinki Stad­yumu ve Eliel Saarinen’in tasarladığı tren istasyonu (1914) sayılabilir. Helsinki Üni­versitesi İskandinavya’daki en büyük üni­versitedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER