Bilgi Zamanı

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir
26 Mart 2015 - 11:43 'de eklendi ve 1583 kez görüntülendi.

Hayvanlar kaça ayrılır, hayvanlar kaça ayrılır vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Hayvanlar, çok hücreli ve heterotrof canlılardır. Hayvanlar; omurgalı hayvanlar ve omurgasız hayvanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır;

OMURGALI HAYVANLAR

Bu grupta yer alan hayvanların sırt kısmında sinir kordonu yer alır. İskelete bağlı olan kaslar, hareketin meydana gelmesini sağlar.

a- Balıklar: vücutları pulla kaplıdır. İç iskeletleri kemik ya da kıkırdaktan meydana gelmiştir. Balıklar, solungaçlari ile solunum yaparlar. Vücutlarında temiz kan bulunan balıklar, soğuk kanlı hayvanlar olarak bilinirler.

b- Kuşlar: Akciğer solunumu yapan kuşlar, sıcak kanlı hayvanlardır. Kuşlar, metanefroz tipi böbrekleri ile boşaltım yaparlar. Vücutları tüylerle sarılmıştır ve kuşların dişleri yoktur.

c- Kurbağalar: Kalpleri üç odacıklı olan kurbağalar, soğuk kanlı hayvanlardır ve kanlarında karışık kan dolaşmaktadır. 

d- Sürüngenler: Akciğer solunumu yapan sürüngenlerin vücudu keratinle sarılıdır bu nedenle de sürüngenlerin vücutları kuru yapıdadır.

e- Memeliler: Akciğer solunumu ile solunum yaparlar. Soğuk kanlı hayvanlar olarak bilinen memeliler, dört odacıklı kalbe sahiptirler.

OMURGASIZLAR 

a- Süngerler: Yapısındaki hücreler arasında iş bölümü yapılmıştır.

b- Sölenterler: Oyu bir kese misali düzenlenen tek açıklı sindirim boşlukları bulunmaktadır. Deniz anası, hidra ve mercan gibi canlılar bu gruba girmektedir.

c- Yassı solucanlar: Sinir ve üreme sistemlerine sahip olan yassı solucanlar grubuna tenya ve planoria gibi canlılar girmektedir.

d- Yuvarlak solucanlar: Bitki ve hayvanlarda parazit olarak hayatlarını devam ettiren yuvarlak solucanlara; bağırsak solucanı gibi canlıları örnek verebiliriz.

e- Böcekler: Böceklerin vücudundan epidermisin salgılanır bu nedenle de böceklerin vücudu kitin ile kaplıdır. Böcekler trache solunumu yaparlar.

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER