Bilgi Zamanı

Hayalet Dansı

Hayalet Dansı
22 Mayıs 2013 - 18:39 'de eklendi ve 943 kez görüntülendi.

Hayalet Dansı Nedir

Hayalet Dansı, 19. yüzyıl sonlarında ABD’nin batısında kendi geleneksel kültür­lerine yeni bir biçim vermek isteyen Yerlile­re özgü iki kültün ortak adı. Her iki kült de Batı Nevada’da Kuzey Payutlar arasında, yakın gelecekte ölülerin geri döneceğini, beyazların kovulacağım, Yerli topraklarının ve besin kaynaklarının geri verileceğini, eski yaşam biçimine dönüleceğini bildiren bilici yalvaçlardan kaynaklandı. Yalvaçların ruh­lar dünyasından öğrendikleri dans ve şarkı­ları tekrarlayarak Hıristiyan öğretisine ben­zer biçimde Yerlilere ya da beyazlara karşı savaşmayı yasaklayan bir ahlak düzenine sıkıca bağlanarak bu geleceğin daha da yakınlaştırılacağına inanılıyordu. Birçok dansçı kendilerinden geçerek gördükleri düşlerde ölülerden yeni şarkılar öğrenmişler ya da Hayalet Dansı törenleriyle şifa bul­muşlardı.

İlk Hayalet Dansı 1869’da büyücü Wodziwob’un (ö. y. 1872) çevresinde gelişti, 1871- 73’te California ve Oregon kabilelerine yayıldı. Bu hareket kısa sürede yok oldu ya da başka kültlere dönüştü. İkinci Hayalet Dansı, Wodziwob’un yardımcısı Tavibo’nun oğlu VVovoka’nın çevresinde gelişti. Wovoka, çiftliklerinde çalıştığı Presbiteryenler- den, Mormonlardan ve Yerli Shaker Kilisesi’nden etkilenmişti. Ocak 1889’daki bir güneş tutulması sırasında Wovoka, düşünde öldüğünü, gökte Tanrı’yla konuştuğunu, yeni dansı ve binyıl bildirisini öğretmekle görevlendirildiğini gördü. Çeşitli kabileler­den çok sayıda Yerli, Wovoka’dan bunları öğrenmek için geldi. El ve ayaklarında kendi açtığı yaralar, onun Yerlilere gönde­rilmiş yeni bir Mesih ya da Hz. İsa olduğu inancını güçlendirdi.

Böylece Hayalet Dansı Missouri Irmağı, Kanada sınırı, Sierra Nevada ve Kuzey Texas’a kadar yayıldı. 1890’lann başında Siu Yerlilerine ulaştı. 1890 sonlarında yanlış olarak bu kültle ilişkilendirilen Siu ayaklanması Güney Dakota’da Wounded Knee’de, Wovoka’ya inanarak “hayalet gömleklerin” kendilerini korumasını bekle­yen Siularm katledilmesiyle sonuçlandı.

Koşulların değişmesiyle İkinci Hayalet Dansı da tarihe karıştı, ama 20. yüzyılda az sayıda kabile arasında varlığını sürdürdü. Her iki kült de geleneksel şaman dininin yeniden biçimlenmesini sağladı, gelecekteki Hıristiyanlaşma ve beyaz kültürüyle bütün­leşme süreçlerine hazırlık işlevini gördü.

Hayalet Dansı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER