Bilgi Zamanı

Havai Fişek Nedir Özellikleri

Havai Fişek Nedir Özellikleri
05 Mayıs 2013 - 15:37 'de eklendi ve 1119 kez görüntülendi.

Havai fişek, gösteri amacıyla kullanılan patlayıcı ya da yanıcı madde. Kökeni Eski Çin’e dayanan havai fişeklerin roket ve patlayıcı füze türü askeri amaçlı malzeme­lerden geliştiği, tören ve kutlamalarda gösterişli bileşimler oluşturarak kullanıldığı an­laşılmaktadır. Havai fişekler orta çağlarda öteki askeri amaçlı patlayıcılarla birlikte Çin’den Batı’ya yayıldı. Avrupa’da aske­ri havai fişek uzmanlan zafer ve barış kutlamalarında piroteknik gösteriler düzen­lemekle görevlendirildiler. 19. yüzyılda magnezyum ve alüminyum gibi yeni katkı maddelerinin kullanılmaya başlaması bu tür gösterileri daha görkemli kıldı.

Havai Fişek nedir, Havai Fişek nasıl yapılır özellikleri

havaifisekHavai fişekler kıvılcım saçarak fırlayanlar ve bulunduğu yerde yananlar olmak üzere başlıca iki gruba ayrılır. Kıvılcım saçarak fırlayan havai fişeklerde potasyum nitrat, kükürt ve ince öğütülmüş mangal kömürü­nün yanı sıra çeşitli kıvılcımlar çıkaran maddeler kullanılır. Roketlerin çıkardığı yıldız alevini andıran alev grubundaki havai fişeklerde potasyum nitrat, antimon tuzları ve kükürt kullanılabilir. Potasyum klorat ya da potasyum perklorat, stronsiyum nitrat, karbonat ya da sülfat gibi kırmızı renk veren bir metal tuzuyla karıştırılır.

Havai fişeklerin en yaygın olanı roket biçimindedir ve yanmakta olan yanıcı bileşi­minin püskürttüğü gazın sağladığı geri tep­meyle havaya yükselir. Havai fişek kovanla- n en iyi yanmayı ve böylece ilk anda en fazla itmeyi sağlayacak biçimde tasarımlanır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER