Bilgi Zamanı

Hava Kirliliğine Sebep Olan Etkenler Nelerdir

Hava Kirliliğine Sebep Olan Etkenler Nelerdir
23 Mayıs 2014 - 13:39 'de eklendi ve 951 kez görüntülendi.

Hava kirliliği nedenleri, bu yazımızda hava kirliliğini önlemek için ne yapabiliriz hakkında bilgi veriyoruz.

Hava kirliliğinin başlıca nedeni fosil yakıtların gereğinden fazla kullanılmasıdır. Dünya’da nüfusun kalabalık olduğu şehirlerde hava kirliliği çok fazladır. Çünkü insanlar daha çok araba ve yakacak kullandıkları için havanın kalitesini düşürürler. Bununla birlikte her yakıtın kullanılması da hava kirliliğini etkileyen bir faktördür. Kaliteli kömür yerine kalitesiz kömür kullanımı havaya daha fazla karbonmonoksit salınmasına neden olur ve bu da havayı kirleten bir faktördür.

İkinci bir neden ise eksoz gazıdır. Arabaların karbon emisyon ölçümlerinin doğru yapılmaması veya arabalarda kalitesiz yakıt kullanımı sonucu büyük oranda eksoz salınımı olduğu için hava kirlenebilir.

Soba ve kalorifer kullanımı arasındaki farklar da hava kirliliğini etkiler. Doğalgaz doğru kullanıldığı zaman en çevreci yakıttır. Ancak kömür ve odun kullanılarak yakılan sobalar doğalgaza göre daha fazla karbonmonoksit salgıladığı için hava kirliliğini arttırır. Artık şehirlerde soba yerine doğalgaza geçildiği için hava kirliliği nispeten azaltılmıştır.

indir (1)

Hava Kirliliği Nedenleri ve Olumsuz Sonuçları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER