Bilgi Zamanı

Hava Keseciği Nedir

Hava Keseciği Nedir
01 Mayıs 2013 - 22:32 'de eklendi ve 1532 kez görüntülendi.

Hava keseciği, alveol olarak da bilinir, akciğerlerde hava ile kan arasında oksijen ve karbondioksit alışverişinin gerçekleştiği küçük hava boşluklarının ortak adıdır. Solu­num sırasında bronşlardan geçerek akciğer­lere giden hava, küçük hava yollarının (bronşiyol) ucunda bulunan yaklaşık 300 mil­yon hava keseciğinin içme dolar; solıık verme sırasında hava keseciklerindeki karbondiok­sit yüklü hava, aynı yolla dışarı atılır.

Hava kesecikleri bir araya gelerek üzüm salkımına benzer yapılar oluşturur. Kesecik­lerin çok sayıda kılcal damar içeren ince duvarlarında, yayınım (difüzyon) yoluyla gaz alışverişi olur. Oksijenin çözünürlüğü ve yayınım hızı görece düşük olduğu için bu alışverişin geniş bir iç yüzey alanında (yakla­şık 80 m:) yer alması ve keseciklerin duvarı­nın çok ince olması gerekir. Kılcal damarların arasında destek yapıcı işlevi olan esnek ve kollajen bağdoku lifler bulunur. Daha sert olan kollajen lifler kesecik duvarını sağlamlaştırırken, esnek lifler solunum sıra­sında duvarların genişleyip daralmasını sağlar.

Hava keseciğinin duvarını oluşturan hücre­lerin bir bölümü granüllü pnömositler ya da Tip II hücreler olarak bilinir. Bu hücrelerden, keseciklerdeki yüzey gerilimini azalttığı düşünülen yağ yapısında bir madde salgıla­nır. Bu maddenin eksikliğinde içe çöken keseciklerin yeniden genişlemesi için büyük bir güç gerekir. Kesecik makrofajı olarak bilinen başka bir hücre, keseciğin içindeki havada, kesecikleri bronşiyollere bağlayan hava yollarında ve bronşiyollerde yer alır. Bu hareketli hücreler, toz, bakteri, kömür tozu ve darbeler sonucunda açığa çıkan kan hücreleri gibi yabancı cisimleri içine alarak, akciğerlerden dışarı atılmalarını sağlar. Hava Keseciği nedir bilgisini verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER