Bilgi Zamanı

Hastalık Sigortası Nedir

Hastalık Sigortası Nedir
09 Nisan 2013 - 10:27 'de eklendi ve 969 kez görüntülendi.

Hastalık Sigortası Nedir

Hastalık sigortası, sigortalı ile aile bireyle­rine hastalanmaları durumunda para ve sağlık yardımlarını sağlayan sosyal sigorta koludur. Tarihsel gelişim süreci içerisinde hastalık sigortası, sosyal sigortaların ilk ve başlıca kolu olmuştur. Hastalığın toplumsal boyutlarının da bulunması nedeniyle, bazı ülkelerde hastalık sigortasının genel sağlık sigortası içerisinde düzenlendiği görülür.

Türkiye’de Hastalık Sigortası

Hastalık sigortasına konu olan hastalık kav­ramı, iş kazası ve meslek hastalığı dışındaki bütün hastalıkları kapsar. Alman hukukunda ise, hastalık sigortası kapsamına giren hastalık, tedavi zorunluğu ya da çalışma güçsüzlü­ğü doğuran olağan dışı bir bedensel ya da ruhsal durum olarak anlaşılır. Buna göre, bir hastalık, ancak dıştan görülebildiği zaman hukuki açıdan değer taşır. Bu bakımdan, sosyal sigorta anlamındaki hastalığı, genel tıp anlamındaki hastalıktan ayırt edici öğe, anın­da tedavi gereksinimidir.

Ülkemizde Hastalık Sigortası Tarihçesi

Türkiye’de hastalık sigortası ilk kez ve sınırlı bir biçimde, 1921’de çıkarılan Havza-i Fahmiyye Maden Amelesinin Hukukuna Müteallik Kanun ile kurulmuştur. 1950’de çıkarılan Hastalık ve Analık Sigortası Kanu­nu ise hastalık sigortasını analık sigortası dışındaki sigorta kollarından ayrı olarak düzenlemiştir.

Hastalık sigortasından yararlanabilmek için, kişinin hastalığın ortaya çıktığı anda sigortalı niteliğini taşıması ya da sigortalı niteliğini yitirmesinden başlayarak altı ayın geçmemiş bulunması gerekir. Bunun dışın­da, sigortalının eşi ve geçindirmekle yüküm­lü bulunduğu çocukları, 1 Nisan 1973 gü­nünden başlayarak tüm yurtta geçerli olmak üzere, hastalık sigortasının sağlık yardımlarından yararlanma hakkına kavuşmuştur. Sigortalının geçindirmekle yükümlü bulun­duğu ana ve babasının hastalık sigortası sağlık yardımlarından yararlanabilmesi ola­nağı ise, 16 Haziran 1975 tarihinde doğmuş­tur. Hastalık sigortası primi, sigortalının kazancının yüzde 11’i oranında olup bunun yüzde 6’sı işveren ve yüzde 5’i de işçi payıdır. Çıraklar ise, yüzde 2’si işveren ve yüzde 2’si de işçi payı olmak üzere, kazançlarının toplam yüzde 4’ü oranında hastalık sigortası pirimi ödemek zorundadır. Hasta­lık sigortasının para yardımlarından sadece sigortalı yararlanabilir. Bunun için de, geçi­ci iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün hastalık sigortası pirimi ödenmiş ve iş göremezlik durumu iki günden çok sürmüş olmalıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER