Bilgi Zamanı

Hastalarda Görülen Psikolojik Problemler

Hastalarda Görülen Psikolojik Problemler
16 Ocak 2014 - 20:00 'de eklendi ve 750 kez görüntülendi.

Hastalarda görülen psikolojik problemler, hastalarda görülen psikolojik sorunların çözüm yolları, hastaya psikolojik destek nasıl verilir? Hastalığı olanlar veya hasta yakını olanların yazımızı okumasını tavsiye ediyoruz.

Gün geçtikçe tıp alanında önemli gelişmeler yaşanmasına rağmen hastalık sayısı ve insanlarda hastalık görülme sıklığı gittikçe artıyor. Bununla birlikte insanların bazı yorucu ve ciddi hastalıkları atlatması da çok zor. Ayrıca insanların hastalık dönemlerinde yaşadıkları psikolojik sıkıntılar da hastalığın iyileşmesinde önemli bir sorun yaratıyor. Hastanın gerçek hastalığının yanında ailesinin, yakınlarının ve doktorların göz ardı ettiği psikolojik problemleri de söz konusu.

Hastanın hastalık dönemlerinde iş yapamaz hale gelmesi, başkalarına muhtaç duruma düşmesi, hastalığın kendi semptomlarıyla da birleşince önemli bir psikolojik bunalım yaratabilir. Hasta bu düşüncelerini psikologlara ve konunun diğer uzmanlarına değil daha önce bu hastalığı yaşamış ve aynı sorunları çekmiş diğer hastalarla paylaşma eğilimindedir. Bu yüzden kendini devamlı başka hastalarla kıyaslar ve durumunun gün geçtikçe daha kötüye gittiğini düşünebilir. Oysa ki bu konunun konuşulacağı kişiler başka hastalar değil doktolar ve psikologlardır.

İlk başta her şey yolunda gitmesine rağmen hastalığın ilerlediği dönemlerde kişi artık hasta olduğunun bilincine varır. Bu da kişide psikolojik çöküntüye yol açar. Bu sorunu çözmek hekimlerin işidir. Hekimlerin hastanın kendi hastalığını gidermesinin yanında hastalıktan kaynaklanan psikolojik sorunlarını da çözmesi gerekir. Zaten uzman hekimler bu alanda da bilgili oldukları için hastanın rahat bir şekilde sağlığına kavuşması için ellerinden geleni yapacaktır. Ayrıca kişinin sürekli kendisine iyi telkinlerde bulunması da hastalığın getirdiği psikolojik sorunları atlatmasına yardımcı olacaktır. Kişinin sürekli iyi düşünmesi, günden güne iyileştiğine inanması bu sorunların önüne geçecektir. Bu küçük önlemlerle hastalığın yarattığı psikolojik sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Tüm hastalara sabır ve acil şifalar dileriz.

20140203_hastalik-degil-haberci-olabilir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER