Bilgi Zamanı

Harf Devriminin Nedenleri ve Sonuçları

Harf Devriminin Nedenleri ve Sonuçları
15 Şubat 2015 - 12:27 'de eklendi ve 489 kez görüntülendi.

Harf devriminin amacı, harf devriminin faydaları, harf devriminin nedenleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türkler, tarih boyunca bir çok dil kullanmakla birlikte bu dile ait bir çok da alfabe kullanmıştır Göktürk alfabesi ya da arap alfabesi bunlardan sadece  bir kaçıdır. Ancak kullanılan bu alfabelerin hiç birisi Türkçe dilinin kullanımı için uygun bir harf sistemi niteliğinde olmamıştır.

Harf devrimi ile ilgili ilk çalışmalar 1860’lı yıllarda başlamıştır ancak bu çalışmalarda bir sonuca varılmamıştır. Harf devrimi çalışmaları sonuçlanmasa da Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar bu konu güncelliğini sağlamıştır ve sonunda Mustafa Kemal Atatürk, harf inkılabını kendi inkılapları arasına almıştır.

9 Ağustos 1928 taihinde Mustafa Kemal Atatürk, harf inkılabını başlatmıştır ve yeni Türk harflerini tanıtmaya başlamıştır. 1 Kasım 1928 gününde yeni Türk harflerini Türkiye Büyük Millet Meclisi kabul etmiştir ve 3 Kasım 1928 gününde ise bu karar Resmi Gazetede yayımlanarak tüm ülkeye yeni Türk harfleri ilan edilmiştir.

Harf inkılabının ardından Mustafa Kemal Atatürk, başta olmak üzere öğretmenlik yaparak bu harfleri halka öğretti ve böylece Türkçe dilinin kullanımı, halk arasında ya da uluslararasında iletişim ve eğitim dili oldukça kolaylaştırılmıştır.

Harf İnkılabının Nedenleri ve Sonuçları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER