Bilgi Zamanı

Hans Hartung Kimdir

Hans Hartung Kimdir
11 Nisan 2013 - 19:44 'de eklendi ve 1128 kez görüntülendi.

Hans Hartung Biyografi, Hans Hartung Kimdir

Hans Hartung (doğum tarihi 21 Eylül 1904, Leip­zig, Almanya – ölüm tarihi 7 Aralık 1989, Antibes, Fransa), Alman asıllı Fransız ressamdır. Avru­pa’da soyut resmin en önde gelen temsilcilerindendir. Renkli fon üzerine siyah çizgiler­le oluşturduğu, kaligrafik karalamaları anımsatan yapıtlarıyla ünlüdür.

Leipzig ve Dresden akademilerinde gele­neksel bir eğitim gördü. Daha genç bir öğrenciyken mürekkep lekeleriyle soyut­lamalar yapıyordu. İlk yapıtlarında, soyut çalışan Rus asıllı ressam Wassily Kandinsky’ den etkilendi. 1931’de Dresden’de bir sergi açtı, ama pek başarılı olmadı. Üç yıl Minorca’da yaşadı. Almanya’ya geri döndüyse de, Nazizme karşı duyduğu nefret nedeniyle 1935’te Paris’e yerleşti. 1946’da Fransız uyruğuna geçti. II. Dünya Savaşı’nda Kuzey Afrika ve Alsatia’daki Fransız Lejyonu’nda görev yaptığı sırada ağır yaralandı. İspanya’ daki bir toplama kampına götürüldü; daha sonra Amerikalılar tarafından kurtarıldı.

hans-hartung

Hartung’un olgunluk yapıtlarında yer ver­diği kıvrımlı, canlı çizgiler savaştan sonra hayranlık topladı. 1947’de Paris’te başarılı bir sergi açtı. Bunu Avrupa’nın başka kent­lerinde, ABD, Japonya ve Latin Amerika’ daki sergiler izledi. 1960’ta Venedik Bienali’nde Büyük Ödül’ü kazandı; yapıtlarına Fransız Pavyonu’nda özel bir oda ayrılmıştı. Savaş sonrası Avrupa’sının soyut ressamlar kuşağı üzerinde önemli etkisi olan Har­tung’un sonraki çalışmaları giderek daha dingin ve kararlı bir görünüm kazandı. Yapıtlarının adları çoğunlukla harf ve sayı­lardan oluşur (örn. “T1963-R6”).

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER