Bilgi Zamanı

Hannes Alfven kimdir

Hannes Alfven kimdir
22 Mart 2013 - 15:46 'de eklendi ve 948 kez görüntülendi.

Hannes Alfven Biyografi, Hannes Alfven Kimdir

Hannes Alfven, (Olof Gösta) (d. 30 Mayıs 1908, Norrköping, İsveç), İsveçli astrofizikçi. Molekül, iyon ve elektronların oluşturduğu gaz kümeleri olan plazmaların incelenmesini konu edinen plazma fiziğinin kurulmasına katkılan nedeniyle Fransız Louis Neel’le birlikte 1970 Nobel Fizik Ödülü’ nü kazandı.

Öğrenimini Uppsala Üniversitesi’nde tamamlayan Alfven, 1940’ta Stockholm’daki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. 1930’lann sonlan ve 1940’lann başlannda uzay fiziği alanına önemü katkılarda bulundu. Belirli koşullar altındaki plazmanın, içinden geçen magnetik akı çizgilerine göre devindiğini öne süren donmuş akı teoremi bu katkılardandır. Alfven, sonralan kozmik ışınlann kökenini açıklamakta da bu kavramdan yararlandı. 1939’da, magnetik fırtınalara ve kuzey ışığına ilişkin kuramını yayımlayan Alfven, bu kuramla çağdaş magnetosfer (Dünya’nın magnetik alan bölgesi) kuramını önemli ölçüde etkiledi. Aynca, bir magnetik alandaki yüklü bir parçacığın karmaşık sarmal hareketini kolayca hesaplamayı sağlayan bir matematiksel yaklaştırma yöntemi de buldu.

Magnetik alan etkisindeki plazmalann incelenmesini konu edinen magnetohidrodi-namiğin (MHD) öncüsü sayılan Alfven’in çalışmalan çekirdek kaynaşması (füzyon) denetimine yönelik çabalara temel oluşturdu.

İsveç hükümetiyle düştüğü sayısız anlaşmazlığın ardından Alfven 1967’de, San Diego’daki California Üniversitesi’nde görev aldı. Daha sonra bu görevin yam sıra Oslo’daki Kraliyet Enstitüsü’nde de ders vermeye başladı. İlk araştırmalannın çoğu-

Anglosakson krallan arasında eksiksiz bir yaşamöyküsü yazılan tek kral Alfred’dir. 893’te Galli bilgin Asser’ın yazdığı bu yaşamöyküsü kapsamlı ve değerli bilgiler içerir. Kitaptan Alfred’in sevgi dolu, şefkatli, sorumluluklarının bilincinde, hastayken bile çalışmaktan geri kalmayan bir kişiliğe
nu 1950’de yayımlanan Cosmical Electrodv-namics’de (Kozmik Elektrodinamik) toplayan Alfven’in, On the Origin of the Solar System (1954; Güneş Sisteminin Kökeni Üzerine), Worlds-Antiworlds (1966; Dün-yalar-Karşıdünyalar) ve Cosmic Plasma (1981; Kozmik Plazma) adlı üç kitabı daha vardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER