Bilgi Zamanı

Hamilelik Döneminde Beslenmeye Dikkat

Hamilelik Döneminde Beslenmeye Dikkat
06 Ocak 2013 - 20:34 'de eklendi ve 865 kez görüntülendi.

İlgi alanıma girdiği için bu konuda birkaç hususta tecrübelerimi paylaşıyorum. Hamilelik kadınlar için en güzel ve en özel dönemlerden biridir. hamilelikte çeşitli gıdaların alınması oldukça önemlidir. Bu gıdalar özellikle protein ağırlıklı olmalı ve kas ve iskelet yapısını koruyan ve kemik gelişimine etkisi olacak ürünler ve yiyecekler olması gerekmektedir. Kadınların bu özel döneminde ve anneliği yaşadığı ve hissettiği dönemde bebeklerinin iyi beslenmesi ve gelişmesi için birçok gıdayı almaları bebeğin kas iskelet yapısı ve kemikleri için çok önemlidir. Süt ve süt ürünleri hamile iken kullanılması gereken ve bolca tüketilmesi gereken ürünler arasında yerini almaktadır.

Süt ve süt ürünleri ile birlikte bebeğin kalsiyum ihtiyacı karşılanmakta olup süt ve süt ürünlerini kullanmayan kişilerin bebekleri annenin kemiklerinden beslenerek gerekli besin ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadırlar. Bir diğer önemli besin kaynağı ceviz cevizin bol tüketimi ve balık yağı tüketilmesi bebeğin beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte beslenme özen gösterilmesi gereken ve özen isteyen ürünleri kapsamaktadır. Et tüketimi fazla olmalı ve hamurlu yiyeceklerin az tüketilmesi sağlıklı bir hamilelik için önemlidir.

Hamilelikte beslenmek demek gerekli protein kalsiyum ve karbonhidrat ihtiyacının karşılanması anlamına gelir. Gerekli olmayan besinlerin tüketilmesi ise fazla alınan kiloya neden olur. Hamilelikte beslenme esnasında bol su tüketimi de amniyo sıvısı için oldukça önemlidir. Bebeğinizin amniyo sıvısı içinde 9 ayını geçireceğini unutmadan günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Suyun içinde bulunan oksijen bebeğin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Besin kaynaklarını aynı zamanda internetten araştırarak hamilelikte en iyi besinlerin ve hangi besinlerin kullanılması ve bolca tüketilmesi gerektiğini de kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER