Bilgi Zamanı

Halide edip adıvar hayatı özet kısa

Halide edip adıvar hayatı özet kısa
01 Mayıs 2014 - 23:11 'de eklendi ve 2160 kez görüntülendi.

Halide edip adıvar kimdir, bu yazımızda halide edip adıvar hayatı hakkında kısaca bilgi vereceğiz. 

Halide Edip 1884 yılında İstanbul’da doğdu. 1919 yılında ülkenin işgalini protesto etmek için yaptığı konuşmalarda zihinlere yer etmiştir. Ancak bir süre sonra açılan ve İngiliz mandasını savunan İngiliz Muhipleri Cemiyeti’ne de girmiştir. Daha sonraki yıllarda Mustafa Kemal’le tanışıp Milli Mücadele hareketine gönül vermiş ve Anadolu’da bizzat cephede boy göstermiştir. Onbaşı rütbesiyle askerlik de yapmıştır. Yurdun düşman işgalinden kurtuluşunun ardından Anadolu Ajansı’na girerek gazetecilik de yapmıştır.

Halide Edip Adıvar aslında İngiltere’de eğitim gören İstanbul asilzadelerinden bir ailenin kızıdır. İngilizce dilinde yazdığı eserlerle ülkemizin yurtdışında tanınan yüzlerinden biri haline de gelmiştir. 1926 yılından itibaren yurtdışında yaşamıştır. 1950 yılında meclise girip bir dönem milletvekili de olan Adıvar İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat alanında profesör de olmuştur.

Ayrıca kendisi ilk hükümetin sağlık bakanı Adnan Adıvar’ın da eşidir. Sinekli Bakkal, Vurun Kahpeye, Ateşten Gömlek gibi romanların da yazarıdır. Halide Edip Adıvar 1960 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

halide-edip1

 

Halide Edip Adıvar Eserleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.  

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER