Bilgi Zamanı

Hacı Bektaş-ı Veli Hayatı ve Edebi Kişiliği

Hacı Bektaş-ı Veli Hayatı ve Edebi Kişiliği
14 Ocak 2014 - 21:00 'de eklendi ve 2590 kez görüntülendi.

Hacı Bektaşı Veli Kimdir? Hacı Bektaşı Veli hayatı, Hacı Bektaşı Veli Eserleri, Hacı Bektaşı Veli edebi kişiliği hakkında bilgi.

Anadolu’nun en büyük din bilgini ve mutasavvıflarından olan Hacı Bektaş-ı Veli, 1281 yılında Nişabur’da doğdu. Hoca Ahmet Yesevi’nin talebelerinden ders aldı. Daha sonra Anadolu’ya geçerek Nevşehir’de dergahını kurdu ve müritlerini yetiştirmeye başladı. Anadolu’da ahilik teşkilatının kurulup gelişmesinde önemli katkılar yapan bir alimdir. Tasavvuf alanında şiirler yazmış, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde yöneticileri maddi manevi desteklemiştir.

Hacı Bektaşı Veli’nin edebi kişiliği diğer tasavvuf yazarlarına göre daha özgündür. Eserlerinde din bilginlerini över, hikayelerini şiirleştirerek anlatır. Günümüze kadar ulaşan üç hece ölçülü şiiri, iki aruz ölçüsü ve bir adet mektup bulunmaktadır. Vilayetname adlı eserinde de hayatıyla ilgili hikayeler anlatmaktadır.

Edebiyat dünyası tarafından bilinen en ünlü eseri ise Malakat’tır. Sohbetler anlamına gelen bu eserde şeytan, şeytanın vesveseleri, Hz. Adem’in yaratılışı ve Allah’ın birliği ile ilgili düşüncelerini anlatmaktadır. Sade bir dille yazılmış, her insanın anlayacağı kolaylıkta tasavvufi içerikli bir eserdir.

hacibektas-iveli

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER