Bilgi Zamanı

Güzel Sanatlarda Kullanılan Malzemeler

Güzel Sanatlarda Kullanılan Malzemeler
12 Şubat 2014 - 22:04 'de eklendi ve 1631 kez görüntülendi.

Güzel Sanatlarda Kullanılan Malzemeler, Güzel Sanatlarda Kullanılan Malzemeler ve Özellikleri, Hangi sanat dalında hangi malzemeler kullanılıyor?

Edebiyat alanında kullanılan malzemeler hepimizin de tahmin edebileceği gibi kağıt ve kalem. Edebiyat duygu ve düşüncelerin yazı yoluyla anlatıldığı bir sanat dalı olduğu için kağıt ve kalem vazgeçilmez eşyalar arasında. Teknolojinin gelişmesiyle kağıt ve kalemin yerini önce daktilo, sonra da bilgisayar aldı. Kullanılan malzemeleri de bilgisayar klavyesi, fare ve monitör olarak değiştirildi.

Resim alanında kullanılan şey ise renk renk boyalar, tuval, kağıt, fırça, bunun gibi pek çok resim malzemesi. Resim malzemeleri ve diğer ekipmanlar resmin çeşidine göre renk renk ve farklı boyutlarda olabiliyor. Mesela fırçaların uzunluğu, kalınlığı, mürekkebin derinliği, renklerin çeşitleri, boyayı temizlemek ve inceltmek için kullanılan tiner vs.

Heykel sanatında duygu ve düşünce üç boyutlu bir heykel oluşturularak ifade edilir. En eski güzel sanat dallarından biridir heykel. Heykeli oluşturmak için çamur, toprak ve yumuşak madenler kullanılabilir. Mesela kil güzel bir heykel yapım aracıdır. Heykel yapmak için gereken diğer malzemeler ise mermer, kil, kalıplar, çimento ve heykele şekil verecek çekiç, keski gibi aletler.

Müzik: Sanatın en güzellerinden ve en evrensel dallarından biri müziktir. Müzikte 8 nota kullanılarak insanın içine işleyen müthiş müzikler yapılabilir. Müziğin de çeşitli dalları vardır: Opera, popüler müzik, klasik müzik, batı müziği, klasik türk müziği vs. Müzikte kullanılan aletler ise çeşitli müzik aletleridir. Bu müzik aletlerinden başlıcaları davul, keman, gitar, flüt, perküsyon vs.

Sinema-Tiyatro: Hem görsel hem işitsel olarak sınıflandırılan sinema ve tiyatroda insanlar farklı kimliklere bürünerek duyguları en iyi biçimde ortaya dökerler. Çağımızın en önemli sanat dalı olan sinema ve tiyatroda kullanılan malzemeler dekor, kostüm, sahne, makyaj malzemeleri ve diğer yardımcı unsurlardır.

Dans: Müzikle uyumlu ve senkron hareketler yapılarak uygulanan gösteridir. Dansta da müzik, dans kıyafeti ve sahneye ihtiyaç duyulmaktadır.

Guzel-Sanatlarin-Cesitleri-Nelerdir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER