Bilgi Zamanı

Güneydoğu’ya Kalkınma Projesi Uygulanacak

Güneydoğu’ya Kalkınma Projesi Uygulanacak
01 Mart 2016 - 2:00 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Aylardır devam eden terör operasyonları sonucunda Güneydoğu halkı terör örgütü tarafından büyük zarara uğratıldı. Kazılan çukurlar, patlayan bombalar, ateşlenen silahlar, bölgede özellikle ekonomik hayatı tamamen durdurdu. Bir çok insan evlerinden ve işlerinden oldu, esnaf dükkanının kepengini açamaz hale geldi. Operasyonlarda sona yaklaşılırken, zarar gören tüm bölgelerde devlet eliyle bir yenilenme dönemi başlayacak.

 

Devlet, bölgedeki evlerinden çıkmak zorunda kalan ailelere kira yardımı yapıyordu. Bu destek devam edecek, olaylar bittikten sonra bölgedeki insanlar eski ekonomik düzeylerine ulaşana kadar sosyal ve ekonomik yardımlar yapılmaya devam edilecek. Bölgedeki tarihi yapılar, hemen yasal düzenlemeler çıkarılarak koruma altına alınacak. Bölgede hasar gören binalar ortadan kaldırılacak ve yerlerine toplu konutlar inşa edilecek. Bu toplu konutlara uygun altyapı sistemi de hazırlanacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada kendisine iletilen hiçbir talebi kesinlikle geri çevirmeyeceğini ve bölgenin kalkınması için bölgeye pozitif ayrımcılık uygulanacağını ifade etti. Çiftçilerin, esnafların kredi veya prim borcu gibi borçları, gecikme faizi alınmadan dilediği tarihe ertelenecek. Terörün yıktığını yeniden inşaa edeceklerinin, hatta Güneydoğu Anadolu bölgesini eskisinden çok daha güçlü bir ekonomik güç haline getireceklerinin altını çizen Ahmet Davutoğlu, bölgenin artık terörle değil, kültürel mirasıyla, zenginliğiyle anılacağının müjdesini verdi.

Başarısız olunan çözüm süreci sonunda, artık muhattabın sadece ve sadece bölgede yaşayan halk olduğunu belirten Davutoğlu, ileriki zamanda bölgede huzurun sağlanması için sık sık ziyaretler yapacağını ve demokrasinin bölgeye getirilmesi ve yayılması için heyetler kurulacağını, bu heyetlerin bölgenin sorunlarını takip edeceğini ve düzenli olarak Başbakan’a bildireceğini söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER