Bilgi Zamanı

Güneşin Özellikleri Nelerdir

Güneşin Özellikleri Nelerdir
14 Mayıs 2014 - 20:29 'de eklendi ve 1653 kez görüntülendi.

Güneş ışınları dünyaya nasıl ulaşır, bu yazımızda güneşin özellikleri nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

Yeryüzünün yaşanılabilir bir halde olmasını sağlayan en önemli ışık kaynağına güneş denir. Güneş yüz ölçümü bakımından dünyadan bir milyon kat daha büyüktür. Bütün canlılar güneşin yararlı ışınları sayesinde yaşamlarını sürdürür. Dünya bu sayede varlığını devam ettirir.

Güneş yapı itibarıyla aslında bir yıldız gibidir. Dünya’ya yakın olduğu için en büyük yıldız olarak kabul edilir. Ancak evrende güneşten çok daha büyük yıldızlar da vardır. Fakat bu yıldızlar dünyaya çok uzak olduğu için biz onları çok küçük görürüz. Güneş’in dünyadan uzaklığı yaklaşık olarak 149.500.000 kilometredir. Çapı 1. 380. 000 kilometre olup dış görünüş bakımından 3 kısımda incelenebilir :

1- Işıkküre (Fotosfer)

2- Renkküre (Kromosfer)

3- Taç (Korona)

Güneşi oluşturan maddelerle dünyayı oluşturan maddelerin birbirine çok benzer olması bundan milyarlarca yıl önce güneşten kopan bir parçanın soğuyup şekil almasıyla birlikte dünyanın oluştuğunu açıklayabilir. Yani aslında dünya güneşten kopan bir parçadır. Güneşin yapısında bulunan sodyum, potasyum ve kalsiyum dünyanın tabanında da bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tez doğrulanabilir niteliktedir.

Güneşin en belirgin özelliklerinden biri, belki birincisi de buradaki akıl almayacak yüksek ısıdır. Güneş’in ışık ve sıcaklık veren parlak kesimi ışıkküre’deki ısının 5800 derece olduğu hesaplanmıştır. Merkezindeki ısı ise yaklaşık olarak 20.000.000 dereceyi bulmaktadır.Yüzeye doğru geldikçe bu ısı azalır. Işıkküre’nin üst kesimlerinde ısı 4200 dereceye kadar düşer.Bilimsel yöntemlerle yapılan incelemeler, bundan sonra ısının gene yükseldiğini belirtmektedir. Taç kısmının başladığı 15.000 kilometrede 500. 000° ye ulaşmışken, tacın dış kesimlerinde 1.500.000 dereceye yükselir.

Son olarak şu dipnotla yazıyı bitirelim. Güneş aslında dünyadaki tüm kömür rezervlerinden kat kat fazla ışık kaynağına ve sıcaklığa sahiptir. Güneşin aynı büyüklükte bir  kömür kitlesi olduğu kabul edilirse tamamen yanıp yok olması bile 1500 yıl alırdı.

images (1)

Güneşin Özellikleri Nelerdir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER