Bilgi Zamanı

Gümüşhacıköy Nerede

Gümüşhacıköy Nerede
04 Temmuz 2013 - 13:53 'de eklendi ve 1424 kez görüntülendi.

Gümüşhacıköy Nerede, Gümüşhacıköy Nerenin İlçesi, Gümüşhacıköy Nereye Bağlı

Gümüşhacıköy, Karadeniz Bölgesi’nde, Amasya iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kent. Yüzölçümü 819 km2 (1989) olan Gümüşha­cıköy ilçesi doğuda Merzifon ilçesi, güney­de Çorum ili ve Hamamözü ilçesi, güneyba­tıda gene Hamamözü ilçesi, batıda gene Çorum, kuzeyde de Samsun illeriyle çevri­lidir.

Amasya ilinin kuzeybatısındaki dağlık ke­simde yer alan ilçe topraklarının kuzeydo­ğu kesimini Tavşan Dağı, batı kesimini de inegöl Dağı (1.873 m) engebelendirir. Tav­şan Dağının doruğu ilçe sınırları dışındadır.

İlçenin orta ve doğu kesimi ovalıktır. İlçe topraklarının sularını Tersakan Çayının kol­larından Gümüşsüyü Çayıyla ilçe sınırları dışında Kızılırmak’a katılan Balıklı (Kara- köy) ve Hamamözü çayları toplar. Balıklı Çayı üzerinde yapılan Sarayözü Barajının ardında oluşmuş küçük bir yapay göl vardır.

Gümüşhacıköy ekonomik bakımdan Amas­ya ilinin en gelişmiş ilçelerindendir. Ta­rımın bütün kollarının yanı sıra tarım dışı etkinlikler de oldukça çeşitlenmiştir. En önemli tarla ürünleri şeker pancarı, buğday, arpa, baklagiller, tütün, ayçiçeği ve kendir­dir. Akarsu boylarında başta elma olmak üzere çeşitli meyveler ve yerel tüketime yönelik sebzeler yetiştirilir. Gümüşhacı­köy’ün yüksek nitelikli Basma tütünü, tütün harmanlarına tat ve koku vermekte kullanı­lır; ilçede bir yaprak tütün işletmesi vardır. Hayvancılık oldukça gelişmiştir. Yaylalarda koyun, ovalık kesimlerde ise geniş çaplı sığır beslenir. Ayrıca tavukçuluk ve arıcılık da yapılır. Orman ürünleri çeşitli atölyeler­de değerlendirilir. Kendir işleyen fabrika ve imalathanelerde üretilen sicim ve ipler il dışında satılır. İlçe topraklarında manganez yatakları vardır. Gümüşhacıköy kentine 15 km uzaklıktaki Omarca orman içi dinlenme yeri, ilçenin başlıca mesire alanıdır.

Bilinen ilk sakinleri Kimmerler olduğun­dan önceleri Kimari olarak bilinen yöre 11. yüzyılda Artuk Bey tarafından ele geçirildi. Sadreddin Artık el-Türkmani el Kimari’nin 14. yüzyıl sonlarında imar ettiği yerleşme, sonradan Artıkova (Artukova) ve Artık- âbad (Artukâbad) adlarını aldı. Yöredeki gümüş yataklarına nazır olarak atanan ve burada uzun süre kalan Sadreddin Artık’ın torunu Hacı Ahmed Çelebi’den dolayı Hacı Nazır köyü olarak değiştirilen adı, zamanla Hacıköy’e dönüştü. Gümüş madeninin has arpalık olarak Köprülü Mehmed Paşa’ya verilmesi nedeniyle bir süre Has Arpalık olarak anıldı. 19. yüzyıl sonlarında Sivas vilayetinin Amasya sancağına bağlı bir kaza merkeziydi. O dönemde Mecitözü’nün de Hacıköy adını taşıması nedeniyle adı Gü­müşhacıköy olarak değiştirildi.

Samsun’u Ankara ve İstanbul’a bağlayan karayolunun güneyinde yer alan Gümüş­hacıköy, bu yolla il merkezi Amasya’ ya 68 km uzaklıktadır. Çevresini saran yeşillikler arasında, geniş yolları, düzgün binalarıyla güzel bir görünümü vardır. Kentte kendir işleyen büyük ölçekli bir ip fabrikasının yanı sıra, bir un fabrikası, traktör römorku ve kamyon kasası yapan atölyeler vardır. Geleneksel bir uğraş olan leblebicilik günümüzde de önemini koru­maktadır.

Gümüşhacıköy kentindeki tarihsel yapılar şunlardır; 1660’ta Köprülü Mehmed Paşa tarafından yaptırılan ve 1939’da deprem nedeniyle yıkıldıktan sonra 1948’de yeniden inşa edilen Köprülü Mehmed Paşa Camisi; ikisi de Köprülü Mehmed Paşa tarafından aynı adlı caminin yanında yaptırılan Büyük Hamam (1658) ve arasta (1669); Yanyah Mustafa Paşa’nın oğlu Ali Rıza Bey tarafın­dan 1900’de yaptırılan ve 1948’de onarılan saat kulesi, Osmanlı döneminde Gümüş Madeni adıyla kaza merkezi olan ve Gü­müşhacıköy’ün 5 km güneybatısında yer alan bugünkü Gümüş bucak merkezindeki tarihsel yapılar arasında 1429’da ahşap ola­rak yapıldıktan sonra 1560’ta kâgir olarak yeniden inşa edilen ve 1946’da onarım gören Yörgüç Paşa Camisi ile 1415’te yapı­lan Haliliye Medresesi sayılabilir. Gümüşhacıköy Belediyesi 1890’da kurul­muştur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER