Bilgi Zamanı

Gülşehri Kimdir Kısaca

Gülşehri Kimdir Kısaca
04 Temmuz 2013 - 12:07 'de eklendi ve 2578 kez görüntülendi.

Gülşehri Kimdir Kısaca, Gülşehri Hayatı, Gülşehri Eserleri

Gülşehri, tam adı şeyh Ahmed Gülşehrî (ü. 13-14. yy), Türk tasavvuf şairi. Türkçenin Anadolu’da bir kültür dili olması için çaba harcamıştır.

Yaşamı konusunda fazla bilgi yoktur. Yapıtlannda verilen bilgilere ve bunlann yazı­lış tarihlerine göre 13. yüzyıl sonu ile 14. yüzyılın ilk yarısında Kırşehir’de yaşadığı, mantık, matematik, fıkıh ve tefsirle uğraştı­ğı anlaşılmaktadır. 1297 tarihli vakfiye sahi­bi Süleyman Türmani’nin Gülşehri ile aynı kişi olduğunu ileri sürenler vardır. Mevlâ- nâ Celaleddin Rumi’nin ölümünden sonra, Sultan Veled’in kendisini Mevlevi dergâhları kurmak üzere Kırşehir’e gönderdiği söylenir.

Gülşehri’nin en önemli yapıtı Ferideddin Attar’ın aynı adlı yapıtını temel alarak yazdığı ve Gülşenname olarak da bilinen Mantıku’t-Tayr’ dır (1957). İslam felsefesindeki “mebde ve maad” (başlangıç ve son) konusunu işleyen Farsça mesnevi Felekna- me (Gülşehri ve Felekname, 1982), F. Taeschner’in çevirisiyle yayımlanan 167 be- yitlik Türkçe mesnevi Keramat-ı Ahi Evran (Gülschehris Mesnevi auf Achi Evran, 1955), aruz kalıplarını örnekleriyle gösteren Farsça Aruz-ı Gülşehri öbür yapıtlarıdır. Manzum Kuduri çevirisi henüz ortaya çıkanlamamıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER