Bilgi Zamanı

Guinevere Kimdir

Guinevere Kimdir
30 Haziran 2013 - 19:49 'de eklendi ve 1059 kez görüntülendi.

Guinevere Kimdir, Guinevere Hakkında Bilgi

Guinevere, Britanya’nın efsanevi kralı Arthur’un karısı. Kocasının şövalyelerinden Sir Lancelot’la yaşadığı yasak aşk Arthur efsanesinin  bellibaşlı öykülerindendir. Gal edebiyatının ilk örneklerinde Gwenhwyvar adlı bir kadından “bu adanın en önde gelen hanımı” olarak söz edilir. Ortaçağ ingiliz vakanüvisi Monmouth’lu Geoffrey’nin Historia regum Britanniae (1135-39; Britanya Krallarının Tarihi) adlı yapıtında ise Guanhumara Romalı bir ha­nımdır. Bazı öykülerde Arthur’un ikinci karısı olarak anlatılır.

Guinevere’in çevresinde bir kaçırılma (ve sadakatsizlik) efsanesi oluşmuştur. 11. yüz­yıl sonu ya da 12. yüzyıl başlarından kalma Vita Gildae’de Aestiva Regio’nun (Yaz Bölgesi) kralı Melvvas tarafından kaçırıldığı, daha sonra Arthur ve ordusu tarafından kurtarıldığı yazılıdır. Chretien de Troyes’un

12.   yüzyıl sonu romansı Lancelot, ou Le Chevalier â la charette’de (Lancelot ya da Arabalı Şövalye) Arthur’un şövalyelerinden Lancelot, Guinevere’i Meleagant tarafın­dan kaçırıldığı Gorre ülkesinden kurtarır. Bu olay, Vulgata çevrimi olarak bilinen

13.   yüzyıl düzyazı romanslarında da geçer. Chretien’in öykülerinde Guinevere kendisi­ne âşık olanlara şövalye aşkı geleneğine uygun olarak olumlu ya da olumsuz yanıtlar veren biridir. Burada ve Vulgata çevriminin ilk romanslarında Lancelot ve Guinevere’in karşılıklı tutkuları aracılığıyla şövalye aşkı yüceltilir. Vulgata çevriminin manevi de­ğerlere önem veren Queste del Saint Graal (Kutsal Kâse’yi Arayış) bölümünde ise Lan­celot ve Guinevere’in evlilik dışı aşkları suçlanır; Lancelot bu günahı nedeniyle Kut­sal Kâse’ye doğrudan bakamaz.

İlk vakayinamelerde, daha sonra da düzya­zı Arthur romanslarında Guinevere, kralın yeğeni (bazı öykülerde oğlu) Mordred tara­fından kaçırılır. Bu olay ile Arthur’un ölümü ve Yuvarlak Masa şövalyelerinin dağılması arasında bağ kurulur. İlk öyküle­re göre kraliçe isteyerek kaçmıştır; Thomas Malory’nin yaklaşık 1470’te yazdığı Le Morte Darthur {Arthur’un Ölümü) adh düzyazı yapıtında ise Mordred’in mutsuz kurbanı olmuştur. Gene de Lancelot’a aşkı­nın yol açtığı acı çekişme yüzünden kötü sondan o da sorumlu tutulur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER