Bilgi Zamanı

Guguk Ne Demektir

Guguk Ne Demektir
30 Haziran 2013 - 18:31 'de eklendi ve 867 kez görüntülendi.

Guguk Ne Demektir, Guguk Nedir

Guguk, Cuculiformes takımının Cuculidae familyasının Cuculinae ve Phaenicophaei­nae alt familyalarını oluşturan kuş türlerinin ortak adı. Guguklar bütün yeryüzüne yayıl­mıştır; ama Eskidünya’mn tropik bölgeleri türce en zengin olan yerlerdir. Genellikle sık bitki örtüsü arasında yaşayan bu ürkek kuşlar ortalıkta pek görülmezler, varlıkları daha çok ötüşleriyle anlaşılır.

Gugukların tüyleri genellikle boz ve kah­verenginin soluk tonlarındadır; ama birkaç türünde göz alıcı ak ya da parlak icızıl benekler bulunur. Parlak gugukların tüyleri (Chrysococcyx ve Chalcites) kısmen zümrüt yeşili, bazı tropik türlerin sırt ve kanatlan yanardöner mavidir. Gugukların kuyruktan uzun, göçmen olan birkaç türü dışında kanatları kısadır. Genellikle kuyruk telekle­rinin uçları beyaz, bacakları orta uzunlukta, gagaları oldukça küt ve bazen aşağı kıvnktır. Başparmakları geriye doğru kıvrılır. Gugukların en iyi bilinen özelliği yuva asalağı olmalarıdır. Bu özellik Cuculinae altfamilyasmın bütün üyelerinde (47 tür) ve Phaenicophaeinae (Neomorphinae) alt fa­milyasının üç türünde görülür. Ana guguk yumurtalarını, her biri ayn bir yuvaya olmak üzere öbür kuş türlerinin yuvalarına bırakır. Yumurtadan çıkan guguk yavruları bu yuvadaki erkek ve dişi tarafından büyü­tülür. Cuculinae altfamilyasmın üyelerinde, yuva asalaklığını başanlı kılan yumurta benzeşmesi gibi çeşitli uyarlanma biçimleri gelişmiştir. Bir guguk türünün belli türdeş topiuluklan, yumurtalarını genellikle hep aynı kuş türünün yuvasına bırakır ve yu­murtaları da bu kuş türünün yumurtalarına benzer. Ayrıca dişi guguk kendi yumurtası­nı bırakırken yuvadan bir ya da birkaç yumurtayı dışarı atar. Böylece yuva sahibi­nin yuvaya yabancı bir yumurta konduğunu anlama olasılığı azaltılmış olur. Yavru gugu­ğun yumurtadan çıktıktan sonra yuvadaki öbür yumurta ya da yavruları dışarı itekle­mesi de sık görülen bir davranış biçimidir.

Gugukların en iyi bilinen türü, Eski dünya’da geniş bir dağılım gösteren bayağı guguktur (Cuculus canorus). 33 cm uzunlu­ğundaki bu guguğun üst kısımları boz, göğsü ve karnı beyaz üzerine enine siyah çizgilidir. Palearktik bölgeye yazın gelerek ürer, kışı Etiyopyen ve Oryantal bölgelerde geçirir. Daha çok, ormanları ve ağaçlık bölgeleri yeğlemekle birlikte çok çeşitli ortamlarda görülebilir. Türkiye’de Güney­doğu Anadolu dışındaki bölgelerde ürer. Phaenicophaeinae alt familyasnın yuva asalağı olmayan türleri arasında Kuzey Amerika’da yaygın biçimde yaşayan sarı gagalı guguk (Coccyzus americanus), kara gagalı guguk (C. erythropthalmus) ve Orta Amerika’dan Güney Amerika’nın kuzeyine kadar uzanan bölgede yaşayan mangrov guguğu (C. minör) sayılabilir. Aynı altfa- milyanm Orta ve Güney Amerika’da yaşa­yan 12 türü daha vardır. Bunlardan bazılan Piaya ve Saurothera cinslerine girer. Eski- dünya’daysa Phaenicophaeinae altfamilyasından 13 tür yaşar. Derme çatma yuvalar yapan bu altfamilyanın erkek ve dişileri ortaklaşa kuluçkaya yatar ve yavruların birlikte büyütür. Bazen Cuculidae familyasının bütün üyele­ri guguklar ya da gugukgiller adı altında toplanır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER