Bilgi Zamanı

Güç Nedir Kısaca

Güç Nedir Kısaca
02 Temmuz 2013 - 14:51 'de eklendi ve 1662 kez görüntülendi.

Güç Nedir Kısaca, Güç Kaynağı Nedir, Güç Formülü Nedir

Güç, doğa bilimlerinde ve mühendislikte, birim zamanda yapılan iş ya da aktarılan enerji miktarı. Yapılan işin ya da aktarılan enerjinin (W), bu işin yapıldığı zaman aralığına (t) bölümü olarak (Wİt) ifade edilir.

Miktarı belirli bir iş, düşük güçlü bir motorla uzun sürede ya da yüksek güçlü bir motorla kısa sürede yapılabilir. Güç, birim zamandaki iş (enerji) miktan olduğundan, güç birimleri de, iş (enerji) birimi bolü zaman birimi olarak ifade edilir. Bu birim­lerin başhcalan, ft.lb/da, erg/sn ve uluslar­arası birimler sisteminde güç birimi olan joule/sn’dir (simgesi W olan bu birim vvatt olarak adlandırılır). Bu birimler arasında, 1 erg/sn=10_7W ve 1 ft.lb/da=0,0226 W bağıntıları vardır. Güç, bir nesneyi hareket ettirmek amacıyla uygulanan kuvvet ile nesnenin bu kuvvet doğrultusundaki hızının çarpımı olarak da ifade edilebilir. Örneğin kuvvet (F) kg birimi ile, hız (v) m/sn birimi ile ölçülüyorsa, güç (Fv) kg.m/sn birimi cinsinden bulunur.

Makinelerin çoğunda dönen miller vardır; mil üzerindeki döndürme momenti T ile, milin açısal hızı da u> ile gösterilirse, güç T w olarak ifade edilir. Moment genellikle ki- logram-metre (kg.m) birimiyle, açısal hız ise saniyede radyan (rad/sn) birimiyle ölçü­lür; bu durumda güç, gene kg.m/sn birimi cinsinden elde edilir.

Mekanik güçbirimi olarak kullanılan bir başka birim de beygirgücüdür.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER